Autor Wiadomość
Maciej Frąckowiak
PostWysłany: Wto 21:51, 15 Sty 2008   Temat postu:

Jestem z Was, właściwie z Nas wszystkich bardzo dumny. Kolejne spotkanie wypaliło z hukiem. Ze mojej (i Tomka) strony podziękowania i gratulacje dla 4 fali, uczestników i oczywiście wykładowców (ciekawe, czy czytają to forum:D)

Do zobaczenia w Szczecinie!
DamianS
PostWysłany: Wto 1:16, 15 Sty 2008   Temat postu:

Juz dzien po ochłonięciu z wrazen moge śmialo stwierdzić, że byly udane Smile. Respect dla organizatorow oraz pozdrowienia dla wszyskich uczestnikow Exclamation
Aśka Popińska
PostWysłany: Czw 15:28, 10 Sty 2008   Temat postu: Re: Powodzenia w Łodzi

Korzystając z okazji, do podziękowań dla Tomka i Maćka i wyrażenia nadziei, że w Łodzi będzie fajnie (no, baaaa, że się tak wyrażę Twisted EvilTwisted EvilTwisted Evil ), chciałabym dodać podziękowania dla kilku osób, które to łódzkie spotkanie zorganizowały, czyli dla KNSS 4 Fala.
Nie zapominając o pomysłodawcach i uczestnikach projektu, pamiętajmy o tych, dzięki którym (m.in. ofkrz) jest on realizowany.

Suuun relacja, co się u nas działo - a "podzieje się" dla niektórych zwłaszcza, oj, podzieje Twisted Evil

No i trzymamy kciuki za kolejną ekipę Smile Twisted Evil
Aleksander Z. Zioło
PostWysłany: Czw 15:01, 10 Sty 2008   Temat postu: Powodzenia w Łodzi

Gratulacje

dla Macieja, Tomasza i Joanny Wróblewskiej

za pomysł i realizację.

Mam nadzieję, że Koła Naukowe w Łodzi
dodadzą dalszego impetu pomysłowi.

Powodzenia.
Aśka Popińska
PostWysłany: Pią 0:02, 04 Sty 2008   Temat postu:

że się tak wyrażę: podbijam topic.

Plus info:
zgłoszenia ślijcie na mojego maila, nie na Tomkowego, tj. na askapop[at]gmail.com
joanna gubała
PostWysłany: Pią 19:27, 21 Gru 2007   Temat postu: program i krótki opis warsztatów

ŁÓDŹ 2008
„METODOLOGIA BADAŃ SOCJOLOGICZNYCH”


Piątek, 11 stycznia 2008 r.
-przyjazd uczestników, wstępna integracja : )


Sobota, 12 stycznia
9:30 „Analiza konwersacyjna”, dr hab. Marek Czyżewski
13:00 przerwa obiadowa
15:00 „Co psychologia poznawcza ‘podpowiada’ badaczowi opinii publicznej?”, dr Aneta Krzewińska
18:30 koniec pierwszego dnia warsztatów, przerwa na kolację
20:00 integracja


Niedziela, 13 stycznia
10:00 „Metodologia teorii ugruntowanej”, prof. dr hab. Krzysztof Konecki
14:00 podsumowanie, zakończenie warsztatów



„Analiza konwersacyjna”
dr hab. Marek Czyżewski
„Założeniem analizy konwersacyjnej jest przekonanie, że większość społecznie ważnych zjawisk uwidacznia się w rozmowach. Co więcej, niektóre wypowiedzi nie tylko opisują bądź informują, ale mają moc perlokucyjną – same w sobie stanowią działanie. Analitycy konwersacji w szczególny sposób zajmują się trzema poziomami społecznego porozumiewania się: komunikacją potoczną, komunikacją profesjonalną oraz dyskusją publiczną. Analizie poddawane są niemal wyłącznie rozmowy naturalne, nie inspirowane, ani nie kierowane przez badacza. Opracowana w ramach tego podejścia metodologia opiera się na szczegółowej transkrypcji zarejestrowanych rozmów,
a następnie wnikliwej analizie strukturalnej.”

„Co psychologia poznawcza ‘podpowiada’ badaczowi opinii publicznej?”
dr Aneta Krzewińska
Spotkanie zostanie podzielone na dwie części. W pierwszej, mającej formę wykładu, dr Aneta Krzewińska zaprezentuje podstawowe założenia psychologii poznawczej, które może wykorzystać socjolog. Przedstawi schemat udzielania odpowiedzi na pytanie kwestionariuszowe uwzględniając zakłócenia, które mogą wpływać na jakość informacji uzyskiwanych od respondenta.
Część druga zajęć będzie miała charakter warsztatowy- obejmie interpretację wyników badań opinii publicznej wykorzystującą wskazówki formułowane przez psychologów poznawczych (m. in. efekt świeżości, pierwszeństwa, kontekstu, skali itp.)

„Metodologia teorii ugruntowanej”
prof. dr hab. Krzysztof Konecki
„Metodologia teorii ugruntowanej polega na budowaniu teorii [średniego zasięgu] w oparciu o systematycznie zbierane dane empiryczne, jest ona zatem pochodną analiz danych empirycznych. (…) Teoria (hipotezy, opis pojęciowy i propozycje teoretyczne) musi "być dostosowana" (fit), musi "pracować" (work), ponadto powinna być istotna dla działalności osób w obszarze badanym (relevant), dająca się modyfikować (modifiable) oraz powinna dać się odnieść do innych obszarów badawczych (np. formalnych) oraz zastosowanych tam metod badawczych (transcending). Pojęcia te należą do "retoryki generowania" teorii.”
Aśka Popińska
PostWysłany: Wto 23:12, 18 Gru 2007   Temat postu:

Smile
Tomek K
PostWysłany: Wto 23:01, 18 Gru 2007   Temat postu:

Dzięki Aśka za dopowiedzenie. Między innymi po to są Ruchome Warsztaty, żebym się nie kompromitował słabą znajomością profesorów z Łodzi. Z każdym spotkaniem będzie lepiej!
Aśka Popińska
PostWysłany: Wto 11:52, 18 Gru 2007   Temat postu:

Okej, można (chociaż plan dokładny podam za naszymi dziewczynami, które się tym zajmują, tj. Asią Gubałą i Justyną Wyszyńską, jak go ślicznie spiszą Smile ).
Teraz podam nazwiska i tzw. topiki:

Hasłem przewodnim będą metody, bo w tym, m.in., leży siła naszego Instytutu, i tę siłę chcemy Wam pokazać zarówno od strony jakościówki, jak i ilosciówki. Zatem:

    1. Sobota:

    a) Marek Czyżewski - analiza dyskursu, a dokładnie: konwersacyjna (filmik z jakiegoś wydarzenia telewizyjnego w stylu wywiad Olejnik albo program Lisa, plus spisane z tego jakieś 3-4 minuty w stylu i na potrzeby analizy właśnie (dżizas, mózg mam pusty, zapomniałam, jak się taki zapis zwie już) - i jedziemy z koksem. Tj. analizujemy, kto przejmuje pałeczkę, jakimi sposobami, jakie rytuały i zabiegi są stosowane etc, etc.

    b) Krzysztof Konecki - szczegółów nie podam, ale nazwisko równie znane, więc powiem oględnie "teoria ugruntowana" Wink

    2. Niedziela - Aneta Krzewińska - młoda pani doktor, która pokaże nam, jak kolejność pytań w kwestionariuszu czy nawet samych wersji odpowiedzi na pytanie mogą wpłynąć na wyniki badań.


Ciekawie? Ciekawie Smile

Reszta is coming soon.

Buziaki
Aśka
Aśka Popińska
PostWysłany: Wto 11:52, 18 Gru 2007   Temat postu:

heh, będzie, zwłaszcza, że hmmm...
no, u nas to Czyża nie trzeba przedstawiać, a Konecki nie cieszy się chyba aż takim respektem, jak w kraju szerokim Wink
nie no, iskrzyć to może nie, ale będzie ciekawie. w tym wątku za chwilę jeszcze przekleję mój post, żeby zainteresowani nie musieli szperać w innych wątkach w poszukiwaniu info, o co chodzi
Tomek K
PostWysłany: Wto 8:37, 18 Gru 2007   Temat postu:

Zapowiadają się niezwykle interesujące Warsztaty, co najmniej dorównujące warszawskim. Profesora Koneckiego nie trzeba reklamować, największy specjalista od teorii ugruntowanej w Polsce. W zestawieniu z metodami ilościowymi daje to porządną pożywkę intelektualną. Poza tym zestawienie tych dwóch sposobów patrzenia na rzeczywistość musi dać interesujące efekty. Będzie iskrzyć???
Very Happy
Tomek K
PostWysłany: Wto 8:35, 18 Gru 2007   Temat postu:

Zgłoszenia zbieram do 5 stycznia. Pierwsze pięć kół ma zagwarantowane 2 miejsca, potem będzie to zależało od liczby chętnych.
Na wszelki wypadek przypominam mojego maila
tomasz.kukolowicz(malpka)gmail.com
Tomek K
PostWysłany: Wto 8:33, 18 Gru 2007   Temat postu:

Poniżej wklejam maila, którego dostałem od Justyny Wyszyńskiej.

Kolejna edycja Ruchomych Warsztatów zaplanowana jest na 12 i 13 stycznia w Łodzi. Koło naukowe 4 Fala z tegoż Uniwersytetu poczyniło już pierwsze przygotowania do tego wydarzenia. Ze względu na tematykę, jaką chcemy się zająć - a mianowicie metody badań socjologicznych - udało nam się otrzymać zgodę na przeprowadzenie zajęć i wykładów od pani doktor Anety Krzewińskiej (która zajmie się socjologia ilościową), pana profesora Koneckiego (który uraczy nas wykładem o teorii ugruntowanej), a także pana profesora Czyżewskiego. Mamy także zarezerwowane sale. Mamy nadzieję gościć studentów z równie dużej liczby miast, co Warszawa, a także wypełnić te styczniowe dni dużą dawką wiedzy i (typową dla Łodzi) dobrą atmosferą.
Tomek K
PostWysłany: Wto 8:31, 18 Gru 2007   Temat postu: Łódź 12-13.01.2008

Znamy już zarys programu Ruchomych Warsztatów w Łodzi.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group