Forum Sekcja Kół Naukowych PTSu Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Projekt zmian funkcjonowania SKN PTS Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Aleksander Z. Zioło




Dołączył: 06 Paź 2005
Posty: 71 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Knurow-Zory-Warszawa

PostWysłany: Czw 18:13, 27 Mar 2008 Powrót do góry

18 marca 2008r.

Sekcja Kół Naukowych
PTS

Propozycja zmian w Statucie PTS oraz nowych unormowań funkcjonowania Sekcji Kół Naukowych PTS

1. Propozycje zmian
Proponowane przez nas zmian mają charakter dwutorowy:
- z jednej strony obejmują zmianę nazwę Sekcji Kół Naukowych PTS
- z drugiej – dotykają kwestii przeformułowania § 18 Statutu PTS
Obie, proponowane zmiany, ściśle się ze sobą wiążą oraz wzajemnie warunkują.

A. Zmiana nazwy SKN PTS
Proponujemy zmianę nazwy z „Sekcja Kół Naukowych PTS” na „Sekcja Młodych Socjologów”. Propozycja ta jest podyktowana faktem, iż członkami Sekcji Kół Naukowych PTS są nie tylko osoby związane z kołami naukowymi działającymi przy instytutach socjologii, ale również absolwenci socjologii, studenci studiów doktoranckich, aktywni na forum ogólnopolskim studenci, którzy swojej działalności naukowej nie wiążą z funkcjonowaniem kół naukowych (co jest m. in. związane z różną kondycją kół naukowych studentów socjologii w różnych ośrodkach akademickich), a także opiekunowie kół naukowych (stanowiący także kadrę naukową instytutów socjologii).
Identyfikowanie osób działających w ramach SKN PTS z działalnością kół naukowych jest zatem prawidłowe tylko w pewnym zakresie, a także generuje iluzję sprzeczną z funkcjonowaniem całego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Członkami PTS są osoby prywatne (przyjmowane do towarzystwa na podstawie indywidualnego zgłoszenia deklaracji członkostwa) a nie podmioty zbiorowe (jakimi są koła naukowe). Tym samym nazwa „Sekcja Kół Naukowych PTS” tworzy obraz Sekcji Specjalistycznej PTS, w której członkostwo funkcjonuje na innych zasadach niż w innych sekcjach – a nie jest to zgodne z prawdą. Obecna formuła powoduje, że osoby sugerujące się nazwą sekcji (nie partycypujące w życiu sekcji, a wykazujące ku temu zainteresowanie) traktują rzeczony podmiot (SKN PTS) jako sekcję, której członkami mogą być jedynie koła naukowe studentów socjologii, co najwyżej – członkowie takich kół. Nasza propozycja pozwoli na wyeliminowanie tej fałszującej stan rzeczywisty iluzji.
Nie eliminuje to faktu, iż koła naukowe są podstawowym zapleczem, z którego rekrutują się członkowie SKN PTS, ale nie jedynym. Nie oznacza to także zerwania współpracy między kołami naukowymi na poziomie ogólnopolskim, dzięki której spełniony jest wymóg „krzewienia socjologii” w specyficznym środowisku (zgodnie z § 39 Statutu PTS określającym funkcjonowanie Sekcji Specjalistycznych w ramach PTS) jakim są studenci socjologii o statusie członków stowarzyszonych w Polskim Towarzystwie Socjologicznym. Nie możemy jednak (nawet na płaszczyźnie nazwy) wykluczać z prac SKN PTS także innych środowisk (m. in. absolwentów i doktorantów) aktywnie uczestniczących w życiu Sekcji Kół Naukowych PTS.

B. Zmiana § 18 Statutu PTS
Specyfika składu osobowego SKN PTS sprawia, że w chwili obecnej poważanym ograniczeniem dla dalszych działań oraz dalszego rozwoju Sekcji staje się § 18 Statutu PTS (dokładnie – punkt nr 2, zaznaczony kursywą i podkreśleniem), którego treść brzmi następująco:

§ 18
1. Członek zwyczajny PTS ma prawo:
1. wybierania członków Zarządu Oddziału, Komisji Rewizyjnej Oddziału i Zarządów Sekcji Specjalistycznych, do których należy, oraz uczestniczyć w wybieraniu władz PTS: Zarządu Głównego, Komisji Rewizyjnej PTS i Sądu Koleżeńskiego - poprzez wybieranie delegatów na Walne Zgromadzenie Delegatów PTS,
2. kandydować na członka Zarządu Oddziału, Komisji Rewizyjnej Oddziału i Zarządu Sekcji Specjalistycznej, do których należy, oraz Zarządu Głównego, Komisji Rewizyjnej PTS i Sądu Koleżeńskiego, a nadto na delegata na Walne Zgromadzenie Delegatów PTS;
3. brać udział w odczytach, zebraniach dyskusyjnych, konferencjach, seminariach i kursach o charakterze naukowym lub popularno-naukowym, krajowych lub zagranicznych organizowanych przez PTS lub przy współudziale PTS;
4. korzystać z funduszu samopomocy koleżeńskiej.
2. Członek stowarzyszony PTS ma te same prawa, co członek zwyczajny z wyjątkiem wymienionych w § 18 pkt 1 ppkt 1, 2 i 4.
3. Członek honorowy może uczestniczyć we wszelkich pracach PTS oraz być obecny i zabierać głos na Walnym Zgromadzeniu Delegatów PTS i Walnym Zgromadzeniu Członków każdego oddziału, jednakże prawa przewidziane w § 18 pkt 1 ppkt 1 i 2 przysługują mu tylko wtedy, gdy jest równocześnie członkiem zwyczajnym PTS, zaś prawo głosowania na Walnym Zgromadzeniu Delegatów PTS - gdy jest ponadto delegatem na to Zgromadzenie.

Formuła punktu nr 2 nakłada na członków SKN PTS silnie ograniczenie braku możliwości kandydowania do Zarządu Sekcji Specjalistycznej oraz wybierania rzeczonego Zarządu. Proste przyznanie członkom stowarzyszonym praw i przywilejów wymienionych w ppkt 1 i 2 punktu 1 doprowadziłoby jednak do zrównania sytuacji członka zwyczajnego z członkiem stowarzyszonym, co nie jest naszym celem. Dlatego też, proponujemy następujący wzór przeformułowania punktu nr 2, określającego prawa członków stowarzyszonych:

Członek stowarzyszony PTS ma prawo wyłącznie:
a) brać udział w odczytach, zebraniach dyskusyjnych, konferencjach, seminariach i kursach o charakterze naukowym lub popularno-naukowym, krajowych lub zagranicznych organizowanych przez PTS lub przy współudziale PTS (pozostawiamy zatem sobie przywilej, który gwarantuje nam PTS)
b) głosować do Zarządu Sekcji Młodych Socjologów, jeżeli należy do Sekcji Młodych Socjologów
c) kandydować na członka Zarządu Sekcji Młodych Socjologów, jeżeli należy do Sekcji Młodych Socjologów

Podpunkt A jest tutaj prostym powtórzeniem prawa, które Status PTS dotychczas gwarantował członkom stowarzyszonym PTS. Podpunkty B i C są natomiast rozszerzeniem przywilejów dla tejże grupy, ale tylko i wyłącznie w obrębie Sekcji Kół Naukowych PTS (czy też wedle pierwszej propozycji zmiany – Sekcji Młodych Socjologów), nie wchodząc tym samym w konflikt z dużo szerszym spektrum praw przysługującym członkom zwyczajnym PTS. Proponowana zmiana nie ingeruje zatem w żaden sposób w funkcjonowanie innych podmiotów wymienionych w Statucie PTS (np. nie dotyczy innych Sekcji Specjalistycznych, do których należą członkowie stowarzyszeni PTS).
Proponowana zmiana nie jest podyktowana jedynie liczebnością członków SKN PTS nie posiadających tytułu magistra, lecz również zmieniającą się specyfiką studiowania socjologii w Polsce. Podążanie ścieżką Strategii Bolońskiej rodzi bowiem problem upowszechnienia się – nie tylko w obrębie Sekcji Kół Naukowych PTS (Sekcji Młodych Socjologów), ale w obrębie całego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego – nowej kategorii „ukończenia studiów wyższych z zakresu socjologii”: osób z tytułem licencjata. Wychodząc problemowi naprzeciw poprzez „konsolidowanie w wielości” (członek SKN PTS niezależnie od posiadanego tytułu lub jego braku) a nie „różnicowanie w jedności” (student w SKN PTS, doktorant w SKN PTS, absolwent studiów licencjackich w SKN PTS, etc.) uznajemy strategię przyznania wszystkim członkom Sekcji Młodych Socjologów równych praw i przywilejów (w obrębie Sekcji) za konieczny warunek kontynuowania współpracy oraz dalszego podnoszenia efektywności naszych inicjatyw.

2. Konkluzja

Reasumując, mamy nadzieję, że przedstawione przez nas propozycje zmian pozwolą nam lepiej, dokładniej i sprawniej działać jako Sekcja Specjalistyczna PTS, realizować cele statutowe Stowarzyszenia oraz ułatwią nam nawiązanie współpracy z nowymi rocznikami studentów socjologii, o których zaangażowanie musimy mocno zabiegać, gdyż to ich pomysły, inwencja i zapał do pracy konstytuują SKN PTS, a także zadecydują o przyszłym kształcenie i osiągnięciach Sekcji. Możliwość kandydowania oraz głosowania w naszej Sekcji dla wszystkich jej członków stałaby się ważnym sprawdzeniem odpowiedzialności, szkołą demokracji oraz istotnym wstępem do kontynuowania prac w przyszłości, w innych organach Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

W imieniu zespołu roboczego
Piotr Luczys


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
jeffrey




Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 243 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Miasto Portowe

PostWysłany: Czw 23:30, 27 Mar 2008 Powrót do góry

super!

a jak się ta sprawa ma w wymiarze lobby (ktoś wkońcu musi to przegłosować).

Chyba mogę to powiedzieć (zresztą to nic tajnego), że ze Szczecińskiego oddziału na zjazd jedzie dr Żaneta Stasieniuk i student Grzegorz Kruszewski (nie wiem, czy to dość popularny trend, czy też ewenement Razz ). Niestety i tak nasz oddział dysponuje tylko jednym głosem, jednak dr Stasieniuk raczej jest przychylna naszej sprawie.

a jak się to ma w innych ośrodkach?
czasu... bardzo mało.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Ami




Dołączył: 27 Lut 2007
Posty: 198 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: UZ

PostWysłany: Czw 23:38, 27 Mar 2008 Powrót do góry

Sprawa ma sie mniej wiecej tak, jak napisane w watku o statucie...Licze na to, ze informacja zostala zgodnie z prosba rozpowszechniona przez czlonkow sekcji. Skutecznosc poznamy po efektach Wink Jedno co pewne - zarzad glowny zna propozycje i widzi potrzebe zmian. Moze jesli nawet informacja nie zostala tak szeroko rozpowszechniona jak moglaby byc, jasne stanowisko zarzadu glownego, ktory popiera inicjatywe wystarczy do przekonania co bardziej opornych Smile


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)