Forum Sekcja Kół Naukowych PTSu Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Walne zgromadzenia Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Aleksander Z. Zioło




Dołączył: 06 Paź 2005
Posty: 71 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Knurow-Zory-Warszawa

PostWysłany: Wto 8:47, 09 Maj 2006 Powrót do góry

Sprawozdanie z walnego zgromadzenia Sekcji Kół Naukowych Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Warszawa 25 marca 2006

Dnia 25 marca 2006 roku, o godzinie 13.00 w sali 404 Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Karowej 18, odbyło się walne zgromadzenie członków Sekcji Kół Naukowych Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. W zebranie udział wzięło 25 osób, będących przedstawicielami kół socjologicznych z Akademii Techniczno- Humanistycznej w Bielsku- Białej, warszawskiego Collegium Civitas, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Krzysztof Kasianiuk i Arkadiusz Peisert- członkowie zwyczajni PTS, zasiadający w zarządzie Sekcji.
Spotkanie otworzył p.o. Przewodniczącego Sekcji - Aleksander Z. Zioło, który w swoim krótkim wystąpieniu poruszył tematy związane z powstaniem SKN PTS, istnieniem internetowego forum dyskusyjnego, zasługami członków PTS, działaniami podjętymi przez sekcję w minionym roku. Zwracając uwagę na specyfikę działalności Sekcji, podkreślił, iż istnieje konieczność jej rozbudowy i modyfikacji. A za najważniejsze wartości, którymi powinna kierować się sekcja uznał: otwartość, naukowość, dobrą komunikację i wzajemne zaufanie jej członków.
Następnie głos zabrali Arkadiusz Peisert i Krzysztof Kasianiuk. Jako osoby zasiadające w zarządzie zwrócili uwagę na konieczność zmian w sekcji - otwarcie na doktorantów i młodych pracowników naukowych. Podkreślali, że sekcja powinna przede wszystkim pozwolić na swobodny przepływ informacji o działalności poszczególnych kół naukowych, konferencjach i ciekawych wydarzeniach. Twierdzili, iż sekcja ma być strukturą pozarządową, ale nie powinna ulegać ani komercjalizacji, ani upolitycznieniu.
Jako kolejny głos zabrał Łukasz Srokowski, jeden z założycieli sekcji, pełnomocnik Sekcji do spraw projektów, koordynator Szkoły Młodych Liderów Socjologii, który podkreślił, iż sekcja nie jest kołem naukowym, jej zadaniem jest pomoc kołom a nie współzawodnictwo. Podsumowując dotychczasowe działania sekcji, zwrócił uwagę na jej unikalność- po raz pierwszy studenci działają na tak dużą skalę, oraz problemy wynikające z istnienia w ramach PTS. Nawiązując do Szkoły Młodych Liderów Socjologii i forum internetowego, uznał je za najważniejsze czynniki integrujące społeczność Sekcji.
Marcin Izdebski, administrator forum internetowego www.sknpts.fora.pl, krótko podsumował dotychczasową działalność forum, które wykorzystywane jest obecnie głównie jako miejsce zamieszczania informacji o konferencjach naukowych odbywających się na terenie kraju. Zwrócił także uwagę na konieczność posiadania własnej strony internetowej. Takowa miałaby nie tylko rolę informacyjną, ale i podniosła prestiż całej sekcji.
Po wspomnianych wystąpieniach nadszedł czas na refleksje innych członków SKN PTS, głównymi tematami okazały się być: konieczność istnienia strony internetowej, planowanie w sekcji, trwające pod przewodnictwem Patryka Węgierkiewicza badanie kół naukowych, projekt letniej szkoły socjologicznej oraz nie mniej ważne tworzenie klimatu klubu naukowego w sekcji.
W trakcie dyskusji zauważono, iż Sekcja powinna postawić sobie cele długoterminowe oraz próbować wykorzystać wysoki potencjał intelektualny współczesnych studentów. Poruszono również kwestię sposobu finansowania SKN PTS. Po raz kolejny zastanawiano się także nad przyszłością, liczącej obecnie 15 kół naukowych, Sekcji i konsekwencjami płynącymi z jej rozrastania się. Mimo obaw, m.in. o zbyt dużą liczebność poszczególnych ciał, zebrani opowiedzieli się za otwartością jako jedną z najważniejszych zasad regulujących pracę Sekcji.
Kolejnym etapem spotkania była debata nad statutem. W trakcie dyskusji poruszono szereg ważnych wniosków, wśród których znalazły się miedzy innymi kwestie: statusu studentów 5 roku jako członków zwyczajnych PTS, liczebności zarządu sekcji, sposobu jego wybierania, składu kapituły doradczej oraz zasad zwoływania walnego zgromadzenia, przynależności do sekcji osób niebędących członkami koła naukowego.
Efektem długiej i momentami burzliwej dyskusji są następujące decyzje (przedstawione wg kolejności głosowania):
1. Podjęcie starań przez zarząd SKN PTS o uznanie studentów 5 roku za osoby uprawnione do ubiegania się o status członka zwyczajnego PTS
2. Zarząd SKN PTS składa się z trzech osób: przewodniczący, zastępca do spraw projektów, zastępca do spraw finansowych
3. Zarząd może powoływać pełnomocników, niebędących członkami zwyczajnymi PTS
4. Kadencja zarządu trwa rok, istniej możliwość jednej reelekcji osób zasiadających w zarządzie.
5. Zarząd wybierany jest na walnym zgromadzeniu zwykłą większością głosów,
6. W skład kapituły doradczej wchodzą osoby będące koordynatorami poszczególnych projektów podejmowanych w ramach działalności SKN PTS
7. Walne zgromadzenie może być zwołane na wniosek 1/3 członków sekcji, przewodniczącego, zarządu lub kapituły doradczej
8. Walne zgromadzenie może odwołać jednego z członków zarządu SKN.
Końcowym, choć nie najmniej ważnym, głosowaniem był wybór zarządu Sekcji. Głosami zgromadzonych na sali przewodniczącym został Aleksander Z. Zioło, zastępcą do spraw projektów- Magdalena Lemańczyk, a zastępcą do spraw finansowych- Arkadiusz Peisert.
W trakcie spotkania ustalono także konieczność powołania koordynatora do spraw kontaktów międzynarodowych.
Zapowiedziano, iż głosowanie nad statutem nastąpi w przeciągu miesiąca i odbędzie się za pomocą Internetu.
Kolejne walne zgromadzenie Sekcji Kół Naukowych Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zaplanowano w Warszawie na jesień 2006 roku przy okazji II Kongresu Obywatelskiego.




Sprawozdanie sporządziła:
Magdalena Mike
Koło Naukowe Socjologów
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Prośba o uwagi ewentualne doprecyzowania
Aleksnader Z. Zioło


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)