Forum Sekcja Kół Naukowych PTSu Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 prośba o statut Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Jacek Ciesielski




Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 17 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 23:49, 09 Lis 2007 Powrót do góry

Tymczasem na forum, ale zainteresowany będę kontaktował się z Zarządem...
bardz proszę Was o udostępnienie mi treści Statutu przed planowanym spotkaniem we Wrocławiu, jeżeli pojawią się rozmowy na temat działania SKN, proponowanych zmian, wizji funkcjonowania sekcji, warto byłoby mieć podparcie w postaci konkretów. Proszę o jakieś informacje w tej sprawie...

Jasiowo już tradycyjnie: Paka!

Jacek Smile


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Yasiu Kruszyński
Gość





PostWysłany: Sob 0:02, 10 Lis 2007 Powrót do góry

...ja bym chętnie też ten statut przejrzał...można go poprosić na majla?...SmileSmileSmile

Pozdroofki serdeczne, siema!Smile

Paka! (specjalnie z życzeniami dla Jacka...Very HappyVery HappyVery Happy...)
Y.
Arek




Dołączył: 29 Paź 2007
Posty: 3 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Uniwersytet Warszawski

PostWysłany: Sob 10:36, 10 Lis 2007 Powrót do góry

Nie chcę komentowac pojawiającego się tutaj języka rozmowy, bo ja dobrze życzę wszystkim Sekcjowiczom i Kołowiczom i tak zostanie bez względu na wszystko, a może musiałbym powiedzieć coś nieprzyjemnego.

Jeśli chodzi o statut, a w zasadzie regulamin, to jak widzę moja wersja nie różni się od tej zaprezentowanej przez Łukasza i do dziś wiszącej na forum. Poprawki były głosowane, ale nie wszystkie 8 przeszło. Nie mamy protokołu z Zebrania z 25 marca 2006, więc oprzeć można się tylko na tej wersji. O ile pamiętam nie dotyczyły zmian w samej strukturze SKN (istniejące organy)

W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie (bo tak trzeba to nazywać z zgodnie ze Statutem PTS), ma zastosowanie statut PTS, a że statut niewiele mówi o Sekcjach, zastosowanie ma ustawa o stowarzyszeniach (ktora zresztą też niewiele mówi)

Po raz 50-ty podkreślam, że zgodnie ze stautem PTS, członkiem zwyczjanym PTS ma prawo być magister socjologii lub osoba, co do której Zarząd PTS uzna, że jej kompetencje są co najmneij równoważne (np. doktor psychologii itp). Uprawnienia członka zwyczajnego określa statut

# Członek zwyczajny PTS ma prawo:

1. wybierania członków Zarządu Oddziału, Komisji Rewizyjnej Oddziału i Zarządów Sekcji Specjalistycznych, do których należy, oraz uczestniczyć w wybieraniu władz PTS: Zarządu Głównego, Komisji Rewizyjnej PTS i Sądu Koleżeńskiego - poprzez wybieranie delegatów na Walne Zgromadzenie Delegatów PTS,
2. kandydować na członka Zarządu Oddziału, Komisji Rewizyjnej Oddziału i Zarządu Sekcji Specjalistycznej, do których należy, oraz Zarządu Głównego, Komisji Rewizyjnej PTS i Sądu Koleżeńskiego, a nadto na delegata na Walne Zgromadzenie Delegatów PTS;
3. brać udział w odczytach, zebraniach dyskusyjnych, konferencjach, seminariach i kursach o charakterze naukowym lub popularno-naukowym, krajowych lub zagranicznych organizowanych przez PTS lub przy współudziale PTS;
4. korzystać z funduszu samopomocy koleżeńskiej.

# Członek stowarzyszony PTS ma te same prawa, co członek zwyczajny z wyjątkiem wymienionych w § 18 pkt 1 ppkt 1, 2 i 4.

Moje ad vocem i wnioski:

A. Trzeba pamietać, że choć statut PTS nie przewiduje uchwał w ramach Sekcji, to należy domniemywać, że wszelkie takie uchwały mogą być podejmowane tylko przez członków zwyczjanych PTS, w przeciwnym bowiem razie złamana zostaje podstawowa zasada suwerenności stowarzyszeń (nie członkowie PTS decyduja w sprawach członków). I tu pytanie, czy na pewno tego chcą organizatorzy spotkania we Wrocławiu (tzn, aby tylko członkowie zwyczajni głosowali na spotkaniu w omawianych sprawach).

B. Rozchodzenie się Zarządu Sekcji (członków PTS) i najaktywniejszych działaczy Sekcji będzie stałym problemem, by tak rzecz - strukturalnym, z powodu, o ktorym nie będę już 51 raz wspominał. I jeżeli chcemy coś robić pod PTSem, to trzeba się z tym pogodzić. Łukasz Srokowski w swojej przeiwdywalności umieścił w statutcie aż 2 ciała dodatkowe: Delegatów Kół i Kapitułę Doradczą. Moja propozycja byłaby taka, żeby połączyć to w jedno ciało - Radę Delegatów (Robotniczych i Żołnierskich :p) , w której jedno Koło = jeden głos (jak proponował Patryk). Czyli taki gabinet cieni Zarządu (i potencjalni kandydaci do Zarządu po uzsyakniu członkostwa PTS).

C. Proszę podać choć jeden przykład, gdzie Zarząd w czymkolwiek ograniczył kogokolwiek. Sekcja rozwija się spontanicznie i bardzo dobrze. Myślę, że spotkanie we Wrocławiu będzie kuźnią konsolidacji pomysłów, które rodziły się na socjowiosce i dzięki temu Zjazd Sekcji w marcu będzie pracą na gotowych dokumentach i dzięki temu więcej zrobimy. Bo Zjazd Sekcji (jako organ) nie jest najlepszym miejscem na wymyślanie pomysłów.

Ugh. Aż palce bolą

Arkadiusz Peisert


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Ami




Dołączył: 27 Lut 2007
Posty: 198 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: UZ

PostWysłany: Sob 10:59, 10 Lis 2007 Powrót do góry

Arku poruszyles kilka bardzo waznych kwestii...

Odniose sie do jednej, bo wciaz nie daje mi spokoju. Mowisz, ze spotkanie we Wroclawiu moze byc miejscem "konsolidacji pomyslow" i ze zjazd sekcji bedzie dzieki temu obradowal nad gotowymi dokumentami. Powiedz mi prosze jak pogodzic to z wyrazona rowniez przez Ciebie watpliwoscia na temat podejmowania uchwal przez Sekcje. Ponawiam pytanie: czy na spotkaniu we Wroclawiu mozna podjac jakas uchwale (decyzje wiazaca) jesli ustalimy, czy odpowiada nam podejmowanie decyzji przez czlonkow zwyczajnych?

Pytam nie bez przyczyny. Jesli we Wroclawiu ustalimy np, ze jeden z pomyslow na funkcjonowanie zarzadu jest najbardziej odpowiedni i nad nim chcemy dalej rozmawiac i glosowac na Zjezdzie w Warszawie, to jaka mamy szanse na to, ze ktos kto pojawi sie w Warszawie nie powie nam mam to w nosie, bo nie mieliscie prawa decydowac. Tym sposobem bedziemy mogli pozegnac sie z wizja sprawnego i rzeczowego Zjazdu Warszawskiego.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
okoz
Administrator



Dołączył: 27 Wrz 2005
Posty: 253 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa/ kscc

PostWysłany: Nie 13:43, 11 Lis 2007 Powrót do góry

Dotykamy chyba kluczowej kwestii, która nie istniała w momencie zakładania sekcji, a podczas zjazdu w Warszawie jeszcze nie miała swych konsekwencji. Teraz już ma.

Arek pisze

Cytat:
Trzeba pamietać, że choć statut PTS nie przewiduje uchwał w ramach Sekcji, to należy domniemywać, że wszelkie takie uchwały mogą być podejmowane tylko przez członków zwyczjanych PTS, w przeciwnym bowiem razie złamana zostaje podstawowa zasada suwerenności stowarzyszeń (nie członkowie PTS decyduja w sprawach członków)


Zgadzam się z tym jak najbardziej. Problem w tym że działalność sekcji jest wypełniania działalnością kół naukowych - Socjoagora, socjowioska - to przecież były inicjatywy kół. Stąd dochodzimy do paradoksu że członkowie Sekcji będą decydować o projektach realizowanych przez koła których przecież często nie są członkami. Zatem nie członkowie kół decydują w sprawach kół.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Ami




Dołączył: 27 Lut 2007
Posty: 198 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: UZ

PostWysłany: Nie 14:00, 11 Lis 2007 Powrót do góry

Mowilismy o tym, ze regulamin sekcji moze okreslac dodatkowe warunki przynaleznosci. Moze zatem warunkiem wstepnym czlonkostwa w sekcji powinno byc czlonkostwo w kole? ustawa o szkolnictwie wyzszym przewiduje mozliwosc dzialania w kolach przez doktorantow, a ponadto statuty kol moga umozliwiac czlonkostwo w kole tzw absolwentom. Rozmawialismy w Poznaniu o tym, ze trzeba znalezc rozwiazanie tej sytuacji. Ja nie widze powodu, dla ktorego przy obecnym stanie rzeczy powinnam miec wiekszy wplyw na funkcjonowanie kola w ramach sekcji niz sami jego czlonkowie - studenci Wink Jesli czlonkowie zwyczajni beda dzialac w kolach i na rzecz kol wtedy sytuacja bedzie chyba zdrowsza niz teraz. Jesli z drugiej strony ktos uwaza, ze po skonczeniu studiow uwiera go czlonkostwo w kole z jakichkolwiek powodow, to chyba dzialalnosc w Sekcji, ktora zrzesza kola naukowe tez powinna przestac taka osobe interesowac.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Yasiu Kruszyński
Gość





PostWysłany: Nie 19:34, 11 Lis 2007 Powrót do góry

...dziwne słowo "uwiera"...i raczej nie tłumaczące wszystkich przypadków...

...była działalność w Kole a udział w Sekcji to dwie odrębne sprawy...

...ja nie partycypuję już w poznanskich strukturach KNSSu ale nie zamierzam rezygnować z działalności w SKN...

Pozdroofki serdeczne, siema!Smile

Paka!
Y.
Ami




Dołączył: 27 Lut 2007
Posty: 198 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: UZ

PostWysłany: Nie 20:31, 11 Lis 2007 Powrót do góry

W jakis sposob nalezaloby sie rozprawic z tym dylematem. Ta sprawa zaburza pewna przejrzystosc sytuacji. Jak to rozwiazemy to kwestia dyskusji i roznych pomyslow. Napisalam o jednym z mozliwych.
Mozna na to spojrzec z roznych stron. Z jednej bez czlonkow zwyczajnych nie ma sekcji, z drugiej bez kol nie ma sekcji. Trzeba spotkac sie gdzies po drodze.
Masz racje, ze na czlonkostwo w kole sklada sie wiele okolicznosci i indywidualnych wyborow. Mysle, ze dla dobra sprawy mozemy przyjac maksymalnie szeroka definicje czlonka, jesli tylko w jakis sposob formalnie jest on czlonkiem kola (czy to studenckiego, czy doktoranckiego czy jeszcze jakiegos innego, ktore teraz nie przychodzi mi do glowy Wink ) Czlonkostwo moze miec rozny charakter - chocby honorowy Smile
Tak sobie mysle, ze jesli ktos stwierdza, ze nie chce w ogole w jakikolwiek sposob byc zwiazany z kolem, dzialac, wspolpracowac z nim itp. to trudno mi znalezc jakis przekonujacy argument za tym, zeby decydowal o tym, co sie z kolem dzieje, majac prawo glosu w przeciwienstwie do czlonkow tego kola. Jest w tym spora sprzecznosc...
Trzeba szukac rozwiazania, to pewne.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Srokowski




Dołączył: 28 Wrz 2005
Posty: 50 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Nie 22:31, 11 Lis 2007 Powrót do góry

Tak przysłuchuję się tej dyskusji i zaświtał mi pewien pomysł. Wymaga on jeszcze dopracowania, ale na ten moment wydaje mi się dość obiecujący.

Jak zauważył Arek, Sekcja ma problem strukturalny - tylko absolwenci socjologii mogą zasiadać w zarządach sekcji specjalistycznych, według statutu PTS. Członkowie Sekcji w większości tego stanu nie osiągnęli, co sprawia, że nia mają szansy wejść w skład zarządu SKN PTS. Być może więc, zamiast na siłę szukać rozwiązania kompromisowego, ucieknijmy do przodu i zaproponujmy Zarządowi PTS poprawkę do statutu Towarzystwa, mówiącą, że ten przepis nie obejmuje kandydowania do Sekcji studenckich.

Przypomnę, że nasz największy problem to art 18, mówiący:

§ 18

1. Członek zwyczajny PTS ma prawo:
1. wybierania członków Zarządu Oddziału, Komisji Rewizyjnej Oddziału i Zarządów Sekcji Specjalistycznych, do których należy, oraz uczestniczyć w wybieraniu władz PTS: Zarządu Głównego, Komisji Rewizyjnej PTS i Sądu Koleżeńskiego - poprzez wybieranie delegatów na Walne Zgromadzenie Delegatów PTS,
2. kandydować na członka Zarządu Oddziału, Komisji Rewizyjnej Oddziału i Zarządu Sekcji Specjalistycznej, do których należy, oraz Zarządu Głównego, Komisji Rewizyjnej PTS i Sądu Koleżeńskiego, a nadto na delegata na Walne Zgromadzenie Delegatów PTS;
3. brać udział w odczytach, zebraniach dyskusyjnych, konferencjach, seminariach i kursach o charakterze naukowym lub popularno-naukowym, krajowych lub zagranicznych organizowanych przez PTS lub przy współudziale PTS;
4. korzystać z funduszu samopomocy koleżeńskiej.
2. Członek stowarzyszony PTS ma te same prawa, co członek zwyczajny z wyjątkiem wymienionych w § 18 pkt 1 ppkt 1, 2 i 4. "
a [i]"członkiem zwyczajnym może zostać każda osoba, która ma ukończone studia socjologiczne lub kwalifikacje, które Zarząd Główny uzna za równorzędne"

Jeżeli więc dodamy tylko w tym punkcie 2 art 18 hasło brzmiące mniej więcej: "zapis ten nie odnosi się do sekcji studenckich PTS" mamy sprawę rozwiązaną. Oczywiście nie będzie to proste, bo wiemy, jak trudno załatwić cokolwiek w PTS. Ale być może to właśnie jest najlepsze rozwiązanie i zamiast tracić czas w mniej lub bardziej jałowych sporach, rozpoczęlibyśmy działanie w celu dostosowania styuacji do naszych potrzeb. Wówczas moglibyśmy już bez zbędnych kłótni proceduralnych wypracować jasne i sensowne rozwiązania. W końcu przyszli socjologowie to my, więc kto inny ma zgłaszać propozycje takich zmian?

Pozdrawiam konstruktywnie Smile
Łukasz


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Ami




Dołączył: 27 Lut 2007
Posty: 198 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: UZ

PostWysłany: Nie 22:55, 11 Lis 2007 Powrót do góry

Podobna propozycje, jako jedna z kilku, rozwazalismy na przynajmniej jednym ze spotkan. Mysle, ze to tez jest calkiem dobre wyjscie z sytuacji Smile pytanie, co szybciej zalatwimy...wlasny regulamin czy zmiane statutu PTSu...kwestia do rozwazenia. Sadze, ze nie mozna sprawy pozostawic nierozwiazanej na kolejny rok bo to nas zwyczajnie oslabi. Moze pojawia sie jeszcze jakies inne propozycje...


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Yasiu Kruszyński
Gość





PostWysłany: Nie 23:17, 11 Lis 2007 Powrót do góry

Witka Łukaszu!Smile

Choć moje obawy są podobne, co do odporności i oporności PTSu na zmiany, to pomysł jest zasadniczo spoko...Smile

Pozdrowionka serdeczne, siema!Smile

Paka!
Y.
Arek




Dołączył: 29 Paź 2007
Posty: 3 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Uniwersytet Warszawski

PostWysłany: Pon 10:14, 12 Lis 2007 Powrót do góry

Witajcie,

Co do poruszanych przez Was kwestii to musze powiedzieć, że nie możemy zrobić w PTSsie czegoś takiego jak Sekcje studenckie (choć w zasadzie można by poprubować, ale to trzeba by poruszyć na Zebraniu Walnym PTS, ale w tej chwili nie ma takiej możliwości

Jeżeli chodzi o członkostwo w Sekcji to ograniczenie raczej powinno dotyczyć zawężenia tematycznego (np trzeba się zajmować socjologią prawa jeśli chce się być w Sekcji Socjologii Prawa) a nie dodatkowych kryteriów, inaczej jest to ograniczenie dyskryminujące i jako takie zakazane.

A generalnie PTS jest organizacją koleżeńską i w zasadzie poza zebraniami wyborczymi w sekcjach (co 3-4 lata) to Sekcje nie podejmują uchwał, a niektóre nawet wybory robią przez internet (można rozważyć, czy u nas też nie zrobić wyborów przez internet, ale zebranie i tak warto zrobić). To nie jest sejm czy Rada Miejska, a jeśli chodzi o to, co zostanie postanowione we Wrocławiu to grupa inicjatywna zo Zjazdu w marcu będzie miała czas przekonać do swoich pomysłow członków PTS, będących w Sekcj, zgodnie z zasadą, że skonsolidowany pomysł ma zawsze przewagę nad nieprzemyślanym.

A jeśli chodzi o Sekcję to po prostu moja rada polegała na tym, żeby stronę studencką Sekcji reprezentowało Kolegium Delegatów. Z decyzją takiego ciała Zarząd musi się liczyć. Ja się chętnie dowiem jak to widzicie po spotkaniu wrocławskim

Pozdrawiam

Arek Peisert


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Ami




Dołączył: 27 Lut 2007
Posty: 198 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: UZ

PostWysłany: Pon 10:30, 12 Lis 2007 Powrót do góry

Arku dziekuje za odpowiedzi Smile

Zawezenie tematyczne - zainteresowanie dzialalnoscia kol lub jego brak Wink


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Srokowski




Dołączył: 28 Wrz 2005
Posty: 50 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon 12:20, 12 Lis 2007 Powrót do góry

Odnośnie tego, co napisał Arek: faktycznie trudno byłoby obronić koncepcję wyjątku dla sekcji studenckich, ponieważ trzeba by je definiować. Ale można zgłosić poprawkę dla Sekcji Kół Naukowych. Tutaj sprawa jest jasna i klarowna. Fakt, że można to zrobić tylko na spotkaniu Walnego Zgromadzenia Delegatów. Ale ono zgodnie ze statutem PTS musi się odbyć w pierwszym kwartale roku, a więc do marca. Jest to całkiem niedługo, a jednocześnie daje nam dość czasu, aby podjąć odpowiednie działania. Gdyby nie udało nam się osiągnąć tego celu, zostaje rozwiązanie Arka. Jest ono akceptowalne, ale powoduje ryzyko związane z dwoma ciałami decyzyjnymi. Można to rozwiązać, ustalając w naszym własnym regulaminie/statucie nie zdecydujemy, że zarząd tylko reprezentuje na zewnątrz, a Rada Delegatów (ładna nazwa, Arek Wink ) podejmuje decyzje odnośnie działania Sekcji. Ale mimo wszystko jest to rozwiązanie bardziej komplikujące życie niż uzyskanie odpowiedniej zmiany w statucie PTS, po której zniknie dziewięćdziesiąt procent przeszkód formalnych.

Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam ciepło w te chłodne dni Smile
Łukasz


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Ami




Dołączył: 27 Lut 2007
Posty: 198 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: UZ

PostWysłany: Pon 12:32, 12 Lis 2007 Powrót do góry

Lukasz, nas zasadniczo interesuje i ppkt 1 i 2

Powiedz czy sformulowanie tego na zasadzie negacji (ze to sie nie odnosi do SKN) spowoduje akurat ten skutek o jaki nam chodzi?

Do Walnego mozna probowac przekonac delegatow z macierzystych oddzialow do popracia propozycji, ktora przygotujemy w najblizszym czasie. To chyba jest do zrobienia Smile


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)