Forum Sekcja Kół Naukowych PTSu Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Poprawki do Statutu Głównego PTS Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Piotr Luczys




Dołączył: 01 Kwi 2007
Posty: 28 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: KNSS IS UAM Poznań, Streetlife

PostWysłany: Pon 0:51, 07 Sty 2008 Powrót do góry

Witam.

To długi post, więc proszę o cierpliwość Wink

Poniżej prezentuję Wam wszelkie propozycje jakie pojawiły się w toku naszych prac nad wprowadzeniem zmian do Statutu Głównego PTS. Jako, że istnieje pewna rozbieżność stanowisk pozwalam sobie zaprezentować zdanie kilku osób, starając się jednocześnie zachować spójność. Struktura wygląda następująco:
1) Najpierw przytaczany jest dyskutowany paragraf Statutu Głównego PTS...
2) ...a pod nim prezentowane jest zdanie poszczególnych osób – Patryka, Jacka, Aśki, dr Marka Nowaka z IS UAM (który też zaproponował pewną wizję), Justyny oraz moje
Na samym końcu znajdują się „luźniejsze” kwestie, które również musimy wszyscy rozpatrzyć. Mimo iż – być może – nie odnoszą się bezpośrednio do poszczególnych paragrafów Statutu Głównego PTS, mogą okazać się rozstrzygające w przypadku sformułowań, którymi zamierzamy się posługiwać w regulaminie (którego sformułowanie również uważam za konieczne).

Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych paragrafów chciałbym w paru zdaniach zaprezentować Wam koncepcję dr Marka Nowaka (i komentarz Justyny, bo tylko jego w tej chwili znam) – przy opisywaniu poszczególnych paragrafów będę się do niej jedynie krótko odnosił.

dr Marek Nowak – W największym skrócie chodzi w niej o to, abyśmy złożyli pismo rozwiązujące Sekcję Kół Naukowych (która w tej chwili, od strony prawnej, ma status Sekcji Specjalistycznej PTS) wraz z deklaracją (i prośbą o jej zatwierdzenie) powołania Sekcji Studenckiej, która byłaby osobnym bytem organizacyjnym w PTS. Tym samym, nie bylibyśmy ani luźno rozproszonymi członkami stowarzyszonymi, ani także SKN-em ze statusem Sekcji Specjalistycznej. To by oznaczało, że możemy pominąć szczegółowe przeformułowywanie poszczególnych paragrafów Statutu Głównego PTS, a zamieścić w nim jedynie kilka adnotacji (wszędzie tam gdzie pojawiają się kwestie związane z sekcjami), że wyjątkiem jest Sekcja Studencka PTS, w której rozstrzygnięcia co do danego paragrafu Statutu Głównego PTS reguluje wewnętrzny regulamin tejże sekcji (choć już nie specjalistycznej). To by nam oszczędziło pracy przy detalicznym zmienianiu Statutu Głównego PTS oraz zlikwidowało jeden zasadniczy problem – członkostwa i związanej z tym podmiotowości. Dlaczego? Z tego względu, że Statut Główny PTS NIE PRZEWIDUJE (podobnie jak całe polskie prawo, bez szczegółowych regulacji) możliwości posiadania podwójnej podmiotowości (a taka sytuacja powstaje gdy zastanawiamy się czy członkami SKN-u są osoby czy koła naukowe – w przypadku powołania Sekcji Studenckiej regulowałby to nasz wewnętrzny regulamin jak, np. chcemy przyjmować kolejnych członków, etc.). Niektórzy twierdzą, że taka podmiotowość istnieje, z tego względu, iż jest się zawsze członkiem jakiegoś oddziału terenowego (co wynika ze Statutu Głównego PTS) oraz członkiem jakiegoś innego podmiotu (np. Zarządu Głównego, Sądu Koleżeńskiego, Sekcji Specjalistycznej) – ale nie jest to prawda, bo do każdego z tych podmiotów wchodzi się jako osoba. U nas – do SKN-u wchodzi się jako osoba oraz jako koło. Musimy jednak pamiętać, że nawet tak powołana Sekcja Studencka musiałaby podporządkować się określonym regulacjom w Statucie Głównym PTS co do głosowania – i w tym przypadku logiczniej jest uznać za podmioty osoby, a nie całe koła naukowe. W propozycji tej pojawia się także zwrócenie uwagi na fakt, iż nie jesteśmy do końca Sekcją Specjalistyczną, nie spełniamy określonych wymogów. To oczywiście tylko propozycja – postarajmy się ją także uwzględnić w dyskusji.

komentarz Justyny:
- rozwiązanie SKN-u po to, żeby powołać nową Sekcję Studencką może tylko zirytować decydentów. Mnie by irytowało, szczególnie, że miałoby miejsce jakieś 3 lata po powstanie SKN-u. Mogłoby paść pytanie: „Czego We w ogóle chcecie, dzieciaki?”
- nie uważam, że istnienie SKN-u jako Sekcji Specjalistycznej jest kompletnie nieuzasadnione. W Statucie Głównym PTS jest mowa o Sekcji Specjalistycznej, która może być oparta w swym funkcjonowaniu o „sposób jej krzewienia” (§ 39 punkt 1)
- w moim przekonaniu stworzenie Sekcji Studenckiej, jako odrębnego bytu, doprowadziłoby to naszej degradacji. Dziś, co by o tym nie mówić, podstawowym spoiwem studentów socjologii są koła naukowe i tego nie zmienimy. I nawet nie powinniśmy chcieć, bo to osłabi naszą strukturę. Osłabi nas jak osoby i jako koła a zazwyczaj przecież realizujemy projekty jako koła a nie jako prywatne osoby, bo będąc studentami nie mamy takich możliwości. Wznoszenie się ponad podziały wiekowe jest realizowane w kołach. Osoby prywatne po ukończeniu studiów nijak nie muszą odczuwać ochoty przynależenie do czegoś takiego jak sekcja studencka. Zresztą, to tylko moje zdanie.


Przejdźmy zatem do Statutu Głównego PTS:

    § 14


1. Członkiem zwyczajnym może zostać każda osoba, która ma ukończone studia socjologiczne lub kwalifikacje, które Zarząd Główny uzna za równorzędne.
2. Członkiem stowarzyszonym może zostać każdy obywatel polski nie mający kwalifikacji określonych w § 14 pkt 1, jeśli deklaruje chęć brania udziału w pracach PTS i realizowania celów statutowych Towarzystwa.
3. Osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju socjologii i upowszechniania wiedzy socjologicznej, PTS może przyznać tytuł członka honorowego.
4. Członkiem wspierającym może zostać każda osoba, fizyczna lub prawna, która uznaje cele statutowe Towarzystwa i jest gotowa wspierać Towarzystwo materialnie, organizacyjnie lub intelektualnie.

Jacek: Zgłosił propozycję zmiany punktu 1 i 2, ale nie opisał jej.
Justyna: Nawiązując do propozycji Jacka – podejrzewam, że Jackowi chodzi o nowy system studiów (finał strategii bolońskiej). Trzeba zapytać zarząd czy skończenie studiów licencjackich, to także ukończenie studiów socjologicznych i czy w związku z tym, po licencjacie można zostać członkiem zwyczajnym. To rodzi dla nas wiele konsekwencji.
Piotr: Na samym końcu tego postu znajduje się krótka polemika z Asią na temat absolwentów studiów licencjackich, więc tutaj wspomnę tylko krótko – uważam, że w twierdzeniu Aśki, iż osoby po ukończeniu licencjatu nie posiadają jeszcze odpowiednich kwalifikacji, jest sporo racji ale musimy pamiętać, że taka sytuacja (po finalizacji strategii bolońskiej) będzie nie tylko powszechna, ale wręcz obowiązująca, bo likwidacji ulegną studia jednolite. Musimy zatem uważać, żeby nie zamykać przed SKN-em furtki. Zgadzam się także z tym, że koniecznie trzeba spytać zarząd o tą kwestię.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    § 16


1. Członków zwyczajnych, stowarzyszonych i wspierających przyjmuje Zarząd Główny. Decyzja o przyjęciu uprawomocnia się po zapłaceniu składki członkowskiej.
2. Zgłaszający się winien wypełnić i podpisać deklarację oraz uzyskać poparcie dwóch członków zwyczajnych PTS. Deklarację składa się za pośrednictwem właściwego terenowo oddziału (§ 15). Ubiegający się o przyjęcie w poczet członków stowarzyszonych mogą składać deklaracje także za pośrednictwem Zarządu Sekcji Specjalistycznej. Zarząd Oddziału (lub Zarząd Sekcji Specjalistycznej) opiniuje deklarację i przesyła ją do Zarządu Głównego. Ubiegający się o przyjęcie w poczet członków zwyczajnych lub stowarzyszonych, mieszkający i pracujący poza terenem istniejących oddziałów, przesyłają deklaracje bezpośrednio do Zarządu Głównego.
3. Jeśli zgłaszający się był poprzednio członkiem zwyczajnym PTS, Zarząd Główny podejmując decyzję o ponownym przyjęciu go w poczet członków Towarzystwa, bierze pod uwagę okoliczności, w których członkostwo zgłaszającego się ustało (§ 22).
4. Nadanie tytułu członka honorowego następuje uchwałą Walnego Zgromadzenia Delegatów PTS na wniosek Zarządu Głównego.

dr Marek Nowak: Konieczna byłaby zmiana zapisu w punkcie 2: „Ubiegający się o przyjęcie w poczet członków stowarzyszonych mogą składać deklaracje także za pośrednictwem Zarządu Sekcji Specjalistycznej. Zarząd Oddziału (lub Zarząd Sekcji Specjalistycznej) opiniuje deklarację i przesyła ją do Zarządu Głównego” na „Ubiegający się o przyjęcie w poczet członków stowarzyszonych mogą składać deklaracje także za pośrednictwem Zarządu Sekcji Specjalistycznej oraz Zarządu Sekcji Studenckiej. Zarząd Oddziału (lub Zarząd Sekcji Specjalistycznej lub też Sekcji Studenckiej) opiniuje deklarację i przesyła ją do Zarządu Głównego”.

Piotr: Nad tym paragrafem również warto się zastanowić, aby nie tkwić w rozkroku prawnym. Punkt 2 – „Ubiegający się o przyjęcie w poczet członków stowarzyszonych mogą składać deklaracje także za pośrednictwem Zarządu Sekcji Specjalistycznej. Zarząd Oddziału (lub Zarząd Sekcji Specjalistycznej) opiniuje deklarację i przesyła ją do Zarządu Głównego”. Warto się w tym miejscu zdeklarować czy chcemy aby zgłoszenia do naszej sekcji przechodziły przez nasze oddziały terenowe czy też przez zarząd naszej sekcji. Jest to o tyle ważne, że mielibyśmy (w drugim przypadku) większą kontrolę nad tym kto jest, a kto nie jest członkiem naszej sekcji – a miałby ją przynajmniej zarząd. Nie byłoby być może problemu z nieaktualnymi listami członków.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    § 17


1. O podjętej uchwale w przedmiocie członkostwa PTS, Zarząd Główny zawiadamia zgłaszającego się za pośrednictwem Zarządu Oddziału właściwego terenowo (§ 15). W przypadku członków stowarzyszonych, którzy złożyli deklaracje za pośrednictwem Zarządu Sekcji Specjalistycznej - ZG zawiadamia zgłaszającego się za pośrednictwem Zarządu Sekcji; o przyjęciu do PTS ZG zawiadamia też Zarząd Oddziału właściwy terenowo.
2. Od uchwały Zarządu Głównego o odmowie przyjęcia w poczet członków zwyczajnych lub stowarzyszonych PTS, przysługuje zgłaszającemu się odwołanie do Walnego Zgromadzenia Delegatów PTS. Pisemne odwołanie winno być przesłane na adres Zarządu Głównego w ciągu 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia o odmowie przyjęcia. Odwołanie rozpatruje najbliższe Walne Zgromadzenie Delegatów PTS, którego uchwała w tej sprawie jest ostateczna.
3. Uchwała Zarządu Głównego o odmowie przyjęcia w poczet członków stowarzyszonych PTS jest ostateczna.

dr Marek Nowak: Istniałaby konieczność zmiany punktu 1 z: „O podjętej uchwale w przedmiocie członkostwa PTS, Zarząd Główny zawiadamia zgłaszającego się za pośrednictwem Zarządu Oddziału właściwego terenowo (§ 15). W przypadku członków stowarzyszonych, którzy złożyli deklaracje za pośrednictwem Zarządu Sekcji Specjalistycznej - ZG zawiadamia zgłaszającego się za pośrednictwem Zarządu Sekcji; o przyjęciu do PTS ZG zawiadamia też Zarząd Oddziału właściwy terenowo” na „O podjętej uchwale w przedmiocie członkostwa PTS, Zarząd Główny powiadamia zgłaszającego się za pośrednictwem Zarządu Oddziału właściwego terenowo (§ 15). W przypadku członków stowarzyszonych, którzy złożyli deklarację za pośrednictwem Sekcji Specjalistycznej lub Sekcji Studenckiej – ZG zawiadamia zgłaszającego się za pośrednictwem Zarządu Sekcji; o przyjęciu do PTS ZG zawiadamia też Zarząd Oddziału właściwy terenowo”.

Piotr: Tu znowu pojawia się pytanie odnoście zarządu sekcji (punkt 1). Czy takie informacje chcemy aby przechodziły przez nasze ręce czy bezpośrednio przez PTS? (pamiętajmy, że mogłoby to zredukować chaos informacyjny, gdybyśmy to my sami dysponowali takimi informacjami; a PTS nie byłby wraz z innymi organami, tak czy siak, pominięty, bo oprócz tego, że my byśmy takową informację przekazali, musiałby ją także przekazać „właściwy terenowo” Zarząd Oddziału.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    § 18


1. Członek zwyczajny PTS ma prawo:

pp1) wybierania członków Zarządu Oddziału, Komisji Rewizyjnej Oddziału i Zarządów Sekcji Specjalistycznych, do których należy, oraz uczestniczyć w wybieraniu władz PTS: Zarządu Głównego, Komisji Rewizyjnej PTS i Sądu Koleżeńskiego - poprzez wybieranie delegatów na Walne Zgromadzenie Delegatów PTS,
pp2) kandydować na członka Zarządu Oddziału, Komisji Rewizyjnej Oddziału i Zarządu Sekcji Specjalistycznej, do których należy, oraz Zarządu Głównego, Komisji Rewizyjnej PTS i Sądu Koleżeńskiego, a nadto na delegata na Walne Zgromadzenie Delegatów PTS;
pp3) brać udział w odczytach, zebraniach dyskusyjnych, konferencjach, seminariach i kursach o charakterze naukowym lub popularno-naukowym, krajowych lub zagranicznych organizowanych przez PTS lub przy współudziale PTS;
pp4) korzystać z funduszu samopomocy koleżeńskiej.

2. Członek stowarzyszony PTS ma te same prawa, co członek zwyczajny z wyjątkiem wymienionych w § 18 pkt 1 ppkt 1, 2 i 4.
3. Członek honorowy może uczestniczyć we wszelkich pracach PTS oraz być obecny i zabierać głos na Walnym Zgromadzeniu Delegatów PTS i Walnym Zgromadzeniu Członków każdego oddziału, jednakże prawa przewidziane w § 18 pkt 1 ppkt 1 i 2 przysługują mu tylko wtedy, gdy jest równocześnie członkiem zwyczajnym PTS, zaś prawo głosowania na Walnym Zgromadzeniu Delegatów PTS - gdy jest ponadto delegatem na to Zgromadzenie.
4. Członek wspierający PTS ma te same prawa, co członek zwyczajny, z wyjątkiem wymienionych w § 18 pkt 1 ppkt 1, 2 i 4.

dr Marek Nowak: Sytuacja w tym przypadku przebiegałaby dość podobnie. Dopisek do punktu 2 brzmiałby następująco: „(z wyjątkiem członków Sekcji Studenckiej, których prawa określa wewnętrzny regulamin tejże sekcji, zgodny z postanowieniami Statutu Głównego PTS)”.

Jacek: Proponuje zmianę punktu 1 i 2. Jacek, czy mógłbyś rozwinąć swój pomysł?

Patryk: Postuluje wprowadzenie w § 18 dodatkowych 2 podpunktów w punkcie 1, między podpunktem drugim i trzecim (oraz związana z tym poprawka w punkcie drugim) , co ostatecznie miałoby wyglądać następująco:

§ 18
1. Członek zwyczajny PTS ma prawo:

pp1) wybierania członków Zarządu Oddziału, Komisji Rewizyjnej Oddziału i Zarządów Sekcji Specjalistycznych, do których należy, oraz uczestniczyć w wybieraniu władz PTS: Zarządu Głównego, Komisji Rewizyjnej PTS i Sądu Koleżeńskiego - poprzez wybieranie delegatów na Walne Zgromadzenie Delegatów PTS,
pp2) kandydować na członka Zarządu Oddziału, Komisji Rewizyjnej Oddziału i Zarządu Sekcji Specjalistycznej, do których należy, oraz Zarządu Głównego, Komisji Rewizyjnej PTS i Sądu Koleżeńskiego, a nadto na delegata na Walne Zgromadzenie Delegatów PTS;
pp3)Wybierania członków Zarządów Sekcji Studenckich
pp4) Kandydować na członka Zarządu Sekcji Studenckich
pp5) brać udział w odczytach, zebraniach dyskusyjnych, konferencjach, seminariach i kursach o charakterze naukowym lub popularno-naukowym, krajowych lub zagranicznych organizowanych przez PTS lub przy współudziale PTS;
pp6) korzystać z funduszu samopomocy koleżeńskiej.

2. Członek stowarzyszony PTS ma te same prawa, co członek zwyczajny z wyjątkiem wymienionych w § 18 pkt 1 ppkt 1, 2 i 6.

komentarz do propozycji Patryka – Piotr: Patryk, proponujesz wprowadzenie do Statutu Głównego dwóch dodatkowych podpunktów poświęconych Zarządowi Sekcji Studenckiej. Nie do końca rozumiem dlaczego. Optując bowiem za pozostawieniem SKN-u jako Sekcji Specjalistycznej uznałbym, że Twój podpunkt 3 i 4 mieści się w 1 podpunkcie punktu 1. Gdybym natomiast za powołaniem Sekcji Studenckiej uznałbym, że jednak lepsze jest zmienienie punktu 2 poprzez dodanie: „(z wyjątkiem członków Sekcji Studenckiej, których prawa określa wewnętrzny regulamin tejże sekcji, zgodny z postanowieniami Statutu Głównego PTS)”. I raczej bym obstawał przy takim rozwiązaniu z tej przyczyny, iż w tej wersji, którą Ty proponujesz, wynika, że wybierać członków Zarządu Sekcji Studenckiej i kandydować na członka tejże sekcji może każdy kto jest członkiem zwyczajnym PTS (a zatem nie należy w ogóle do Sekcji Studenckiej vide SKN-u). A chodziło nam o to, abyśmy mogli i głosować, i wybierać w ramach SKN niezależnie od swojego statusu członka zwyczajnego lub stowarzyszonego, ale tylko w obrębie naszej sekcji. Nie chcielibyśmy chyba sytuacji, aby na zarząd SKN głosowali też doktorzy i profesorowie, których nie znamy, nie należący – siłą rzeczy – do sekcji czy jakiekolwiek osoby „z zewnątrz”.

komentarz do propozycji Patryka – Justyna: Też nie rozumiem tego postulatu. Jak ktoś jest członkiem zwyczajnym to ma różne prawa, ale dopiero jak się staje członkiem sekcji ma prawo głosu w jej ramach.

Piotr: Tutaj z kolei konieczna wydaje się dość szczegółowa adnotacja. Co do praw członka zwyczajnego (punkt 1) nie mamy wątpliwości i ich zmieniać nie możemy (bo byśmy zmienili status większości członków PTS-u...). Punkt 2 z kolei członków stowarzyszonych silnie ogranicza, a nie możemy go zastąpić w prosty sposób adnotacją, np. poprzez dopisanie „z wyjątkiem członków Sekcji Kół Naukowych”. Dlaczego? Bo oznaczałoby to, że nabieramy status członka zwyczajnego, a tym samym: mamy takie same prawa jak członek zwyczajny w każdym ogranie PTS-u (wymienione w punkcie 1) i kwestionujemy sens istnienia czegoś takiego jak „członek stowarzyszony”. Z tego co pamiętam, chodziło nam raczej o takie pseudo-nabycie przez każdego członka stowarzyszonego SKN-u tytułu członka zwyczajnego, ale tylko do wewnętrznego użytku w ramach SKN-u. Nie trzeba mówić, że na zniwelowanie tytułu członka stowarzyszonego i nabycie takich samych praw jak członek zwyczajny przez wszystkich studentów nie ma szans. Dlatego też wydaje mi się, że dobrze by było dodać taki zapis do punktu 2: „(z wyjątkiem członków Sekcji Kół Naukowych, którym bez wyjątku przysługują prawa wymienione w § 18 pkt 1, obowiązujące tylko i wyłącznie w ramach tejże sekcji)”. Można też spróbować stworzyć inny, krótszy zapis: „(z wyjątkiem członków Sekcji Kół Naukowych, których prawa określa wewnętrzny regulamin tejże sekcji, zgodny z postanowieniami Statutu Głównego PTS)”.

komentarz do propozycji Piotra – Justyna: Tutaj oczywiście druga wersja, którą proponuje Piotr wchodzi w grę.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    § 22


Członkostwo zwyczajne, stowarzyszone i wspierające ustaje na skutek:
1. dobrowolnego wystąpienia z PTS zgłoszonego na piśmie Zarządowi Głównemu bezpośrednio lub za pośrednictwem Zarządu Oddziału lub, w przypadku członków stowarzyszonych, Zarządu Sekcji Specjalistycznych;
2. skreślenie z listy członków przez Zarząd Główny w następstwie nie usprawiedliwionego zalegania w opłacaniu składem członkowskich przez okres 1 roku mimo pisemnego upomnienia. Zarząd Główny może przywrócić członkostwo osobie skreślonej, jeśli wniosła ona całość zaległych składek i wyjaśniła przyczynę powstania zaległości;
3.
a) wykluczenia z PTS orzeczeniem Sądu Koleżeńskiego za działanie na szkodę PTS, za dopuszczenie się czynu nieetycznego naruszającego dobre imię PTS lub w związku z prawomocnym orzeczeniem przez sąd karny kary dodatkowej utraty praw publicznych;
b) z wnioskiem o wykluczenie z PTS może wystąpić każdy członek Towarzystwa. pisemny wniosek składany jest Zarządowi Głównemu, który w ciągu miesiąca, po zbadaniu czy przedstawiono argumentację uzasadniającą wniosek, podejmuje uchwałę w przedmiocie jego skierowania do Sądu Koleżeńskiego;
*** Sąd Koleżeński wydaje w tej sprawie orzeczenie;
*** od orzeczenia Sądu Koleżeńskiego osobie wykluczonej z PTS przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia Delegatów PTS. pisemne odwołanie winno być przesłane na adres Zarządu Głównego w ciągu miesiąca od dnia otrzymania orzeczenia o wykluczeniu;
*** odwołanie rozpatruje najbliższe Walne Zgromadzenie Delegatów PTS, którego uchwała w tej sprawie jest ostateczna.
c) Walne Zgromadzenie Delegatów PTS może pozbawić członka honorowego jego tytułu z powodów wymienionych w § 22 pkt 1 ppkt 3 lit. a) na wniosek Sądu Koleżeńskiego.
d) W okresie między wydaniem przez Sąd Koleżeński orzeczenia o wykluczeniu z PTS (§ 22 pkt 1 ppkt 3 lit. c) a uchwałą Walnego Zgromadzenia Delegatów PTS rozstrzygającą odwołanie od tego postanowienia - prawa członkowskie osoby odwołującej się od wymienionego wyżej orzeczenia - ulegają zawieszeniu.

dr Marek Nowak: Zmiany wymagałby punkt 1 z: „dobrowolnego wystąpienia z PTS zgłoszonego na piśmie Zarządowi Głównemu bezpośrednio lub za pośrednictwem Zarządu Oddziału lub, w przypadku członków stowarzyszonych, Zarządu Sekcji Specjalistycznych” na „dobrowolnego wystąpienia z PTS zgłoszonego na piśmie Zarządowi Głównemu bezpośrednio lub za pośrednictwem Zarządu Oddziału lub, w przypadku członków stowarzyszonych, Zarządu Sekcji Specjalistycznych lub Sekcji Studenckiej”.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    § 38


Do kompetencji i obowiązków Zarządu Głównego należą następujące sprawy:
1. reprezentowanie PTS na zewnątrz i działanie w jego imieniu,
2. kierowanie działalnością PTS zgodnie z postanowieniami niniejszego Statutu oraz uchwałami i zaleceniami Walnego Zgromadzenia Delegatów PTS,
3. zarządzanie majątkiem i funduszami PTS,
4. uchwalanie preliminarzy budżetowych i zatwierdzanie bilansów rocznych PTS,
5. zwoływanie i przygotowywanie Walnego Zgromadzenia Delegatów PTS,
6. przyjmowanie członków zwyczajnych i stowarzyszonych PTS,
7. występowanie do Walnego Zgromadzenia Delegatów PTS z wnioskiem o nadanie tytułu członka honorowego (§ 16, pkt 4),
8. zawieszanie praw i obowiązków członkowskich (§ 21),
9. skreślanie z listy członków PTS i przywracanie członkostwa w sytuacjach określonych w § 22, pkt 1, ppkt 2,
10. podejmowanie uchwały w kwestii skierowania do Sądu Koleżeńskiego wniosku o wykluczenie członka PTS (§ 22, pkt 1, ppkt 2, lit. b),
11. powoływanie i rozwiązywanie oddziałów,
12. powoływanie i rozwiązywanie sekcji specjalistycznych,
13. podejmowanie wszelkich innych czynności, zmierzających do realizowania statutowych celów PTS, których Statut nie zastrzega dla innych władz Towarzystwa.

dr Marek Nowak: Tu też konieczne było rozszerzenie ilości punktów do 14, poprzez wstawienie między punktem 12 i 13 sformułowania: „powoływanie i rozwiązywanie sekcji studenckiej” – ale z uwagi na to, że jeśli zostanie powołana i nie zostanie rozwiązana to nie może być powołana ponownie (sprzeczność logiczna). Poza tym, jako Sekcja Studencka stanowimy pojedynczy a nie mnogi, odrębny byt, można nas zatem co najwyżej „powołać” i „rozwiązać”. Z uwagi na to, lepsze wydaje się dopisanie treści do punktu 12: „(lub Sekcji Studenckiej)”. Nie unikniemy dania PTS-owi prawa do sprawowania nad nami kontroli w postaci największej groźby – rozwiązania.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Rozdział VII
    Sekcje specjalistyczne
    § 39


1. Sekcje specjalistyczne zajmują się realizowaniem statutowych celów PTS w odniesieniu do wyodrębnionej problematyki socjologii, jej działów lub sposobów jej krzewienia. Na pisemny wniosek co najmniej 15 członków Zarząd Główny powołuje sekcję specjalistyczną i zatwierdza zakres jej działania. Sekcja specjalistyczna na ogólnym zebraniu członków dokonuje co trzy lata wyboru zarządu sekcji w składzie przewodniczącego i co najmniej dwóch członków.
2. Sekcja może opracować własny regulamin, w którym określi dodatkowe warunki przynależności do Sekcji. Regulamin Sekcji podlega zatwierdzeniu przez Zarząd Główny.
3. W przypadku zmniejszenia się liczby członków sekcji specjalistycznej do poniżej 15, lub nie przejawiania działalności przez okres co najmniej dwóch lat, Zarząd Główny może podjąć uchwałę o rozwiązaniu sekcji.

dr Marek Nowak: Tutaj jakikolwiek problem nam odpada, bo jesteśmy Sekcją Studencką – bytem odrębnym, a nie wariantem Sekcji Specjalistycznej. Choć dobrym pomysłem byłoby sformułowanie rozwinięcia Rozdziału VII opisującego, w zbliżony sposób jak Sekcje Specjalistyczne, istnienie Sekcji Studenckiej.

Jacek: Zgłosił projekt zmiany punktu 1 i 2. Czy mógłbyś to dokładnie rozwinąć, Jacek?

Patryk: Proponuje dodanie dodatkowego paragrafu po § 39:

Rozdział dodatkowy po VII
Sekcje Studenckich
§ dodatkowy pod 39

1. Sekcje studenckie zajmują się realizowaniem statutowych celów PTS w odniesieniu szeroko rozumianej socjologii, jej działów lub sposobów jej krzewienia. Na pisemny wniosek co najmniej 15 członków Zarząd Główny powołuje sekcję studencką i zatwierdza zakres jej działania. Sekcja studencka na ogólnym zebraniu członków dokonuje nie rzadziej niż co trzy lata wyboru zarządu sekcji w składzie przewodniczącego i co najmniej dwóch członków. (Aśka zwraca uwagę, że było to dyskutowane we Wrocławiu i doszliśmy już do wniosku, że muszą być to 3 osoby i postuluje po prostu wpisać, że chodzi o 3 osoby a nie „przewodniczący i co najmniej dwóch członków”)
2. Sekcja może opracować własny regulamin, w którym określi dodatkowe warunki przynależności do Sekcji. Regulamin Sekcji podlega zatwierdzeniu przez Zarząd Główny.
3. W przypadku zmniejszenia się liczby członków sekcji specjalistycznej do poniżej 15, lub nie przejawiania działalności przez okres co najmniej dwóch lat, Zarząd Główny może podjąć uchwałę o rozwiązaniu sekcji.

komentarz do propozycji Patryka – Piotr: Ten punkt pominąłbym zupełnie z tej przyczyny, iż jest jedna grupa studentów w PTS-ie – nie ważne jak ją nazwiemy: SKN czy Sekcja Studencka – a nie kilka. Gdyby udało się nam wprowadzić kilka opisanych wyżej wpisów (typu: „(z wyjątkiem Sekcji Kół Naukowych PTS)”) do Statutu Głównego PTS, to poza zaznaczeniem swej odrębności na koniec § 39 punktu 1 nie ma potrzeby pisania czegokolwiek więcej. Chyba, że zdecydowalibyśmy się na opcję powołania Sekcji Studenckiej (propozycja dr Marka Nowaka) – wtedy jak najbardziej konieczne jest rozwinięcie § 39, ale wydaje mi się, że w trochę innym brzmieniu.

komentarz do propozycji Patryka – Justyna: Jestem przeciwna tworzeniu furtki dla powstania wielu sekcji studenckich.

Piotr: Ordynacja wyborcza, jak głosujemy i kto może – to nasza wewnętrzna sprawa, którą określamy w regulaminie i tylko przedstawiamy Zarządowi Głównemu do zaakceptowania (punkt 2). Czy ktoś wie czy coś takiego zostało do tej pory zrobione?
Poza tym, jedna kwestia, którą postulowałem, blokuje nas w przypadku tego paragrafu – chodzi o końcówkę punktu 1. Będąc Sekcją Specjalistyczną godzimy się na to, że wybory do zarządu sekcji będą się odbywać raz na 3 lata (a to jest kłopotliwe dla studentów wpisanych w strategię bolońską, o czym pisałem w jednym z wcześniej do Was wysłanych dokumentów). Jakkolwiek, konieczne pozostaje (właśnie w związku z tym § 39) zmienienie § 18 punktu 2 na danie wewnątrz SKN-u wszystkim takich praw, jakie posiadają członkowie zwyczajni. Konieczne by było dodanie zapisu na końcu punktu 1 w postaci: „(z wyjątkiem Sekcji Kół Naukowych PTS, w której wybór zarządu sekcji następuje co X lat w składzie przewodniczącego i co najmniej dwóch członków)”.
Jak wynika z § 39 punkt 2 także to, czy członkami SKN-u są osoby czy koła należy do naszych rozstrzygnięć – ale pamiętajmy, że musimy zdecydować się na jedną podmiotowość (chyba, że opiszemy nasz problem w propozycji regulaminu i przedstawimy przed Zarządem Głównym).

Justyna: Wybory zarządu powinny się odbywać co 2 lata z rotacją jednego członka.

Aśka: Postuluje aby kadencja zarządu trwała 3 lata. Uważa także, że rozwiązaniem może być rotacja – wymiana części składu zarządu co jakiś czas (co niejako odnosi się do propozycji Justyny).

komentarz do propozycji Justyny i Aśki – Piotr: Idealne jest połączenie rozwiązań – wybory do zarządu co 2 lata z rotacją 1 członka.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To tyle jeśli chodzi o sam statut. Na koniec wstawiam jeszcze kilka wolnych wniosków, które pojawiły się przy okazji:

    Studia licencjackie

Piotr: Na samym początku pisałem, że uważam, iż kadencja zarządu naszej sekcji powinna trwać 3 lata. Obecnie przekonany jestem do 2-letniej kadencji z coroczną rotacją 1 członka jako rozwiązania kompromisowego. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na fakt, czemu kadencja zarządu nie powinna trwać 3 lata (wyprzedzając niejako głosy, które mogą się w tej sprawie pojawić). W naszym przypadku nie może tyle trwać ze względu na fakt, iż kariera akademicka i studencka przebiegają w innych interwałach czasowych. Finał strategii bolońskiej to 3 + 2 + 3, a zatem raz obrany zarząd funkcjonowałby przez cały okres studiów jednego „pokolenia” studentów danego stopnia, nie dając im nawet szansy ubiegania się o jakieś stanowisko.

Aśka: Dlaczego? Jeśli ktoś kończy na licencjacie, to raczej szefem całej sekcji przy PTS-ie być nie powinien. To nie jest koło naukowe, tylko potężna sprawa.

Piotr: W ten sposób co któryś rok byłby wykluczony, albo zwyczajnie nie zainteresowany.

Aśka: Takich ludzi na szefów nie potrzebujemy. Bez przesady, to trzy osoby, i powinny to być konkretne trzy osoby – związane najpierw przez jakiś czas z sekcją (czyli dwuletni socjologowie wg mnie odpadają, muszą się wdrożyć), ze zdolnościami organizacyjnymi i poznane przez nas na tyle, że możemy im zaufać. To nie są osoby, którym się zwyczajnie nie chce czy zwyczajnie tracą zainteresowanie.

Uważam, że Asia ma sporo racji, ale jakoś nie potrafię zrezygnować ze swojego stanowiska Wink Ten temat też poddaję pod dyskusję.

    Dokładne określenie systemu głosowania

Justyna: Innej formy niż głosowanie indywidualne nie możemy wprowadzić. Skłaniam się ku zwyczajowemu przyjęciu zasady zaproponowanej przez Okoza z modyfikacją, że „prawybory” odbywają się w kołach.

    Status członków SKN-u

Piotr: To, że spotykamy się po koleżeńsku w ramach SKN-u to jedno, formalne regulacje – to drugie. Byłoby dobrze wyprostować te ostatnie. O co mi chodzi? Nie zamierzam tego śledzić, ale jest dość liczne grono osób, które w pracach SKN-u biorą udział, choć członkami sekcji są jedynie przez „członkostwo” swoich kół, a nie swoje indywidualne. Byłoby dobrze, aby nawoływać ludzi do wypisania tej nieszczęsnej deklaracji, postarania się o poparcie 2 członków PTS i wysłania rzeczonego pisma z zaznaczonym polem „Sekcja Kół Naukowych PTS” (inne też niech zaznaczają jak najbardziej – więcej członków SKN-u w większej liczbie sekcji to punkt dla nas, bo stajemy się lepiej widzialni i słyszalni). To ważne, bo jeśli postaramy się o zmianę statutu głównego PTS, a będą w nim pominięte takie osoby, PTS może nas zobowiązać do rozwiązania tej kwestii. A przykre sytuacje nie są nam potrzebne, prawda? Więc, ludzie! Nawołujcie swoich znajomych, żeby się do tego PTS-u zapisywali na gwałt i jak najszybciej – nawet jeśli biorą wytrwale udział w pracach SKN-u, a ich koło jak doskonale w naszej sekcji znane. Wiem, że może brzmieć to absurdalnie, ale nie możemy sobie pozwolić aby dało się nas „zagiąć”, z którejś strony, a to nasz słaby punkt. Trzeba go koniecznie zniwelować lub chociaż zminimalizować do marginalnych rozmiarów. PTS patrzy na to, czy jesteś członkiem PTS-u. Nie można stanąć przed Zarządem Głównym PTS i powiedzieć, że należy się do PTS-u, bo moje koło należy do SKN-u. Ich interesują indywidualne deklaracje i tylko w ich świetle jesteśmy członkami tego towarzystwa. Tym samym – musimy należeć do SKN-u jako osoby, aby móc występować na forum PTS, poza naszą sekcją. To, że dogadamy się, iż koła i ludzie są w SKN-ie to tylko nasza sprawa i sprawa naszego regulaminu, który też musimy stworzyć. Ale jeśli jakiś interes SKN-u będzie musiał być prezentowany przed organem PTS (np. Zarządem Głównym lub Komisją Rewizyjną) to mogą to robić tylko te osoby, które złożyły deklarację członkowską do PTS-u. Od tego nie ma ucieczki.


I to wszystko. Liczę na dalszą wytrwałość tych, którzy tu dobrnęli, że zechcą wziąć udział w dyskusji. Wszystko co widzicie powyżej to tylko propozycje. Zadecydujemy wszyscy.

Zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Piotr Luczys dnia Pon 0:55, 07 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Aśka Popińska




Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 445 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: obecnie Warszawa; w dawnych dobrych czasach: Łódź, KNSS 4 Fala
Płeć: Pani Socjolog

PostWysłany: Pon 10:25, 07 Sty 2008 Powrót do góry

to ja tylko jeszcze dodam, że pisałam już Piotrkowi, iż zgadzam się generalnie z propozycją Marka Nowaka.
Nie widziałam wcześniej propozycji Justyny i teraz mówię, że niektóre punkty mi się podobają (co zresztą Piotrek ujął wyżej, zestawiając nasze stanowiska), z innymi się nie zgadzam, tzn z jednym:

Widzę, że Justyna ma wątpliwości odnośnie likwidowania jednej sekcji i powoływania kolejnej w jej miejsce. Może można zrobić to tak, że po prostu sekcja zmieni status, bez przerywania jej istnienia i powoływania nowych bytów - wyjdzie na to samo, a prawnie i "świadomościowo" będzie to wyglądało nieco inaczej, bo jako ciągłość jednego bytu.
to raz.

dwa - chciałam bardzo podziękować Piotrkowi za to, że włożył sporo roboty w to działanie. zupełnie wyleciało mi z głowy, że mamy to zrobić, przyszedł mail od Piotrka i pomyślałam: "o, cholera, kiedy ja zdążę w ogóle to przeczytać, a co dopiero skomentować!".
ale widząc, że ktoś, tj. Piotrek, włożył sporo wysiłku, jakoś dałam radę Wink.
więc wielki, wielki big up, Piotrek Smile

mam nadzieję, że trochę głosów się tu pojawi, i mam też nadzieję, że dyskusja osiągnie etap finalny, którym będzie złożenie spójnej propozycji do PTS-u.

wsjo.
Smile


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Ami




Dołączył: 27 Lut 2007
Posty: 198 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: UZ

PostWysłany: Pon 11:36, 07 Sty 2008 Powrót do góry

Mam po prostu watpliwosci co do tego, czy po zmianie proponowanej przez dr Nowaka nasz status sie zwyczajnie nie pogorszy. Obawiam sie, czy na wlasne zyczenie nie stworzymy czegos na ksztalt "PTSowskiego przedszkola". Moim zdaniem bylaby to strata.
Mowisz Asiu o takich kwestiach, ktore oczywiscie sa do zrobienia, przynajmniej w obecnym skladzie sekcji. Nie wiem jednak czy bez zaposredniczenia przez kola nasza dzialalnosc wciaz bedzie czyms co laczy srodowisko a nie tylko stwarza mozliwosci indywidualnosciom.

Mam jeszcze jedna watpliwosc, ktora moze byc zupelnie nietrafiona, ale jednak gdzies mi sie po glowie placze...Jesli stworzymy poza dotychczasowa struktura "sekcje studencka", czy nie ma takiego zagrozenia, ze kolejni chetni studenci beda kierowani wylacznie do takiej sekcji a wstep do sekcji specjalnych bedzie im utrudniany? Moze to watpliwosc na wyrost, ale...Wink


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Aśka Popińska




Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 445 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: obecnie Warszawa; w dawnych dobrych czasach: Łódź, KNSS 4 Fala
Płeć: Pani Socjolog

PostWysłany: Pon 14:12, 07 Sty 2008 Powrót do góry

Ami napisał:

Mam jeszcze jedna watpliwosc, ktora moze byc zupelnie nietrafiona, ale jednak gdzies mi sie po glowie placze...Jesli stworzymy poza dotychczasowa struktura "sekcje studencka", czy nie ma takiego zagrozenia, ze kolejni chetni studenci beda kierowani wylacznie do takiej sekcji a wstep do sekcji specjalnych bedzie im utrudniany? Moze to watpliwosc na wyrost, ale...Wink


myślę, że nie. pzrecież teraz też jesteśmy sekcją z nazwy studencką i mówiliście mi nieraz (bo miałam wątpliwości Smile ), że można się bez problemu zapisać do innej sekcji.
myślę, że trzeba po prostu pogadać z pts-em


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Ami




Dołączył: 27 Lut 2007
Posty: 198 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: UZ

PostWysłany: Pon 14:40, 07 Sty 2008 Powrót do góry

Nie do konca jestesmy "studencka" sekcja. Teraz nawet opiekun kola moze byc czlonkiem SKNu.

Formalnie oczywiscie nikt nam niczego nie zakaze. W praktyce moze byc tak, ze poparcie student dostanie tylko wtedy, jesli wybierze sekcje studencka.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Aśka Popińska




Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 445 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: obecnie Warszawa; w dawnych dobrych czasach: Łódź, KNSS 4 Fala
Płeć: Pani Socjolog

PostWysłany: Pon 14:55, 07 Sty 2008 Powrót do góry

Przede wszystkim, musimy porozmawiać, jak to widzi PTS, bo teraz zaczynają się przypuszczenia, których nie mamy jak zweryfikować.

Do tej pory byliśmy sekcją studencką z nazwy, ja sama byłam przekonana, że tylko do studenckiej możemy należeć, ale mi otworzyliście oczy.
Myślę, że skoro do tej pory nie było problemów z zapisywaniem się do innych sekcji, to po zmianach też nie będzie, ale - jak mówię - to już gdybanie - i w jedną stronę, tj. moje, i w drugą, tj. Justyny.
Mus: rozmowa z PTS-em, wg mnie, na ten temat.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Tomek K




Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 79 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: KN WAS

PostWysłany: Pon 21:20, 07 Sty 2008 Powrót do góry

Garść uwag i komentarzy.

To rzeczywiście są konkrety. Super!

Zanim zaczniemy rozmawiać z PTS-em ustalmy między sobą czego dokładnie chcemy.

Odnośnie propozycji.
1) Podobnie jak Piotr i Justyna jestem zdecydowanie przeciwny zapisowi, że można tworzyć podsekcje sekcji studenckiej. Jesteśmy jedną zwartą grupą!
2) Sekcja Studencka czy Sekcja Kół Naukowych? Trudne pytanie. Potrzebne nam jest jedno i drugie (koła jako oparcie dla konkretnych działań i oparcie organizacyjne) i bycie studentami (to na tej podstawie chcemy mieć przywilej posiadania odrębnej sekcji, nie?). Very Happy
3) Wybory i czas. Jestem za kadencją 2-letnią. Tylko nie całkiem rozumiem pomysł na rotację. Szczególnie, gdy są 3 osoby, a 2 lata. No i co, gdy przychodzi do wymiany przewodniczącego? Czy wybieramy do pełnienia konkretnej funkcji, czy do zarządu, a potem zarząd sam się dzieli zadaniami?
4) Pomysł z wewnętrznym regulaminem Sekcji nie jest zły, tylko musimy go przedstawić łącznie z propozycją zmian Statutu Głównego. To w tym regulaminie będzie się kryło sedno zmian. To regulamin wewnętrzny będzie najważniejszy.

Czy te zmiany są realne? Myślę, że tak. A przynajmniej można by spróbować. Myślę, że nic nie stracimy. Very Happy

Odnosząc się do dawnych dyskusji i dygresji z tego co napisał Piotrek. Stworzenie "nowej" Sekcji, czyli nadanie nowej formy SKN-owi jest jedyną realną szansą zmiany naszej sytuacji od strony formalnej. Jedyną zmianą jaką możemy zaproponować w statucie PTS-u jest dodanie czegoś nowego.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Ami




Dołączył: 27 Lut 2007
Posty: 198 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: UZ

PostWysłany: Pon 21:53, 07 Sty 2008 Powrót do góry

Sklanialabym sie do tego, zeby przewodniczacego wybierac ze wskazaniem, natomiast dwie pozostale osoby moglyby w ramach swoich kompetencji podzielic sie zadaniami

Tomku, rotacje wyobrazam sobie mniej wiecej tak:
1. najblizsze wybory - przewodniczacy + 2 zastepcow
2. za rok - wymiana jednego z dwóch zastepcow (wedle jakiejs reguly)
3. mijaja 2 lata i mamy nowe "duze wybory" - zmienia sie przewodniczacy i drugi zastepca, natomiast pozostaje ta wymieniona rok wczesniej, dzieki temu zachowujemy ciaglosc wizji, planow, realizacji projektow, wiedza sie nie rozplywa po skonczeniu kadencji zarzadu
4. za rok wymiana tej osoby, ktora pochodzila z poprzedniego zarzadu
itd itd.
Czy to Cie przekonuje? Ja widze ograniczenia takiej opcji ale tez spore plusy. Po pierwsze co roku istnieje realna szansa na zmiane. Po drugie jest wieksza plynnosc tych zmian. Po trzecie umozliwia to przygotowywanie sie do funkcji. Jesli sie okaze, ze osoba, ktora pelnila funkcje zastepcy po roku chce startowac w wyborach na przewodniczacego, to i tak potencjalnie przynajmniej jedna osoba wie o co w tym wszystkim chodzi Wink
Oczywiscie wszystko to moze dzialac ale tylko przy zalozeniu, ze cala wiedza kumulowana przez zarzad nie znajduje sie wylacznie w tych trzech glowach, ale istnieje w jakies namacalnej formie, z ktorej z powodzeniem moze korzystac kolejna ekipa.

No i prosba...Wyjasnij jak zinterpretowac to co napisales w pkt 2 i na koncu swojego posta. Nie do konca rozumiem za czym optujesz.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Yasiu Kruszyński
Gość





PostWysłany: Pon 23:45, 07 Sty 2008 Powrót do góry

...rad jestem, że zaczynamy rozprawiać o szczegółach...Smile

...kilka impresji:
1. również stoję na stanowisku, że tworzenie podsekcji jest niedopuszczalne i moim zdaniem stoi w jawnej sprzeczności z deklaracją, że jako studenci socjologii (abstrahując od stopnia - licencjat, magisterska, doktorat) tworzymy jedną grupę.
2. kwestia nazwy - optowałbym za Sekcją Kół Naukowych, nawiązując tym samym do naszych korzeni...rozpatrzenie zmiany będzie zasadne jedynie w sytuacji, kiedy liczba studentów nie związanych ze strukturami kołowymi zacznie przeważać nad działaczami...traktuję to jednak w kategoriach czysto hipotetycznych...
3. pomysł z rotacją władz:
- sposób na zachowanie ciągłości projektów, planów trafny
- jednak czy rokroczne zmiany nie będą utrudniały pracy?...szczególnie kiedy władze będą pochodzić z trzech różnych miast...należy też mieć świadomość, że nowa osoba będzie potrzebowała czasu aby się wdrożyć i w strukturę i w funkcjonujące procedury...

Siema!Smile

Paka!
Y.
Aśka Popińska




Dołączył: 21 Lis 2006
Posty: 445 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: obecnie Warszawa; w dawnych dobrych czasach: Łódź, KNSS 4 Fala
Płeć: Pani Socjolog

PostWysłany: Wto 10:38, 08 Sty 2008 Powrót do góry

Yasiu Kruszyński napisał:
...rad jestem, że zaczynamy rozprawiać o szczegółach...Smile


3. pomysł z rotacją władz:
- sposób na zachowanie ciągłości projektów, planów trafny
- jednak czy rokroczne zmiany nie będą utrudniały pracy?...szczególnie kiedy władze będą pochodzić z trzech różnych miast...należy też mieć świadomość, że nowa osoba będzie potrzebowała czasu aby się wdrożyć i w strukturę i w funkcjonujące procedury...


No i właśnie o to chodzi - żeby jedna/dwie osoby się wdrożyły i miały od kogo wdrożyć, a nie - raz na dwa lata totalnie nowa ekipa, która uczyć musi się z kosmosu czy innego feng shui Wink

Ja jestem zdecydowanie za opcją rotacyjną.
Zastanawiam się tylko, jak to dokładnie rozwiązać. Myślę nad tym, co napisała Justyna, ale jeszcze chwilę pomyślę, bo nie wiem. Smile


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Ania




Dołączył: 28 Wrz 2005
Posty: 23 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto 16:58, 08 Sty 2008 Powrót do góry

Jeśli chodzi o kwestię ewentualnego rozwiązania SKN i powołania jakiejś nowej (studenckiej czy jakkolwiek inaczej nazwanej) sekcji to jestem raczej przeciw (ale zawsze można próbować mnie przekonywać Wink ), bo zaczęłam zastanawiać się co się stanie, jeśli przy nowej sekcji coś znów nie zostanie uwzględnione, będzie niejasne, itp. (zawsze można jakiejś sytuacji nie przewidzieć). Wtedy rozwiążemy kolejną sekcję i powołujemy jeszcze nowszą? I tak co jakiś czas? Oczywiście nie mówię, że tak będzie i specjalnie trochę przesadzam, ale wiecie o co mi chodzi Wink Jestem raczej za pracą nad tym, co jest (np. próbą wprowadzenia niektórych z propozycji zmian w istniejących zapisach), a rozwiązanie SKN i powoływanie czegoś nowego tylko wtedy, gdy nie da się nic zrobić z tym, co już jest i co już mamy. Poza tym nie mamy pewności czy przy nowej sekcji nie będzie kolejnych problemów. "Lepsze zło znane...." Wink

Co do samej nazwy to czuję się związana z nazwą Sekcja Kół Naukowych Very Happy Może nie byłam przy zakładaniu SKNu, ale już na Pierwszej Szkole Liderów byłam

Tylko w ramach potwierdzenia - każdy z nas może należeć też do innych Sekcji (nie spotkałam się z tym, aby ktoś miał z tym jakieś problemy), studenta "z automatu" też nikt nie zapisuje do SKN (po prostu wybierasz Sekcje na deklaracji), a do SKN należą też opiekunowie kół (pytanie też co z tymi osobami i co z osobami, które już nie są studentami, nie robią doktoratów, a w SKN są przy pomysłach zmiany SKN w sekcję studencką).

W sprawie wyborów - jestem za kadencją 2 letnią, ze względu na licencjaty (nawet jeśli nie interesują nas osoby, które na licencjacie kończą, to co z osobami, które zmieniły kierunek), ale też z bardziej "przyziemnych" powodów. Kto ze studentów czy osób młodych (ale nie tylko młodych) da sobie rękę uciąć za to, że za trzy lata będzie na 100% w tym a tym miejscu i będzie robił to a to? Wiem, że już wyżej pojawiły się głosy, że potrzebujemy osób sprawdzonych, zaufanych, zainteresowanych itd., ale są takie rzeczy jak wyjazd na stypendium zagraniczne czy na Erazmusa, praca (czasami połączona ze zmianą miejsca zamieszkania) albo jakieś całkiem osobiste powody (rodzina, przeprowadzka, wyjazd z kraju, cokolwiek....). 2 lata są po prostu bezpieczniejsze. Nie wiem, czy ktoś zrezygnuje np. z Fulbrighta, bo ma został mu jeszcze rok kadencji w Zarządzie Wink może tak może nie


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Ami




Dołączył: 27 Lut 2007
Posty: 198 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: UZ

PostWysłany: Śro 15:35, 09 Sty 2008 Powrót do góry

Za chwile moze nawet wiekszosc potencjalnych czlonkow sknu bedzie pochodzic ze studiow I stopnia. Nijak na tej podstawie nie bedzie mozna stwierdzic, czy ktos "juz sie nadaje" Wink To czas w sam raz na wdrazanie sie do zajmowania jakiejs funkcji w zarzadzie.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Ania




Dołączył: 28 Wrz 2005
Posty: 23 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 20:03, 09 Sty 2008 Powrót do góry

Oczywiście to jakie ktoś studia kończy (jednolite magisterskie czy dwustopniowe) nijak ma się do tego czy się nadaje czy nie Wink Wdrażanie się, zapoznawanie z członkami i działaniami SKN, itd. jest jak najbardziej ważne, też bez względu na typ studiów. Pisząc o kadencji trwającej 2 lata bardziej niż o dwustopniowym systemie studiów myślałam o tym, że studenci to ludzie, w których życiu wiele się zmienia i po prostu mogą nie mieć pewności, co będą robić, gdzie pracować, ile będą mieć wolnego czasu nawet pół roku, a co dopiero za trzy lata. I mimo chęć działania w SKN, coś zmienić się może (np. nowa praca) i czasu na SKN mogą już nie mieć. Ktoś może mówić, że mimo wielu zajęć poradzi sobie, a po roku stwierdza, że jednak nie daje rady albo sami to widzimy i rezygnuje przed końcem kadencji albo nie rezygnuje i czekamy do końca kadencji na zmianę (ewentualnie jakaś kombinowana wersja z "postanawiam poprawę" i chwilową poprawą, a później znów jest jak było), po czym znów mija ileś czasu do wyborów, ileś na to, aby nowo wybrana osoba się wdrożyła, a w tym czasie wiele rzeczy i inicjatyw leży i niewiele się dzieje albo dzieje się, ale bez wsparcia trwa to dłużej i jest bardziej pracochłonne. Rok to 20% z czasu trwania studiów (przy 5 latach studiów, bo zazwyczaj wtedy działa się w Kołach).
A w razie czego, jeśli ktoś się sprawdzi i nadal będzie chciał coś robić, to chyba istnieje możliwość bycia ponownie wybranym?

Gwoli wyjaśnienia - z natury raczej optymistycznie patrzę na wiele spraw Very Happy Więc proszę nie myśleć, że o wszystkim myślę w kategoriach "gdzie się to może zepsuć i kiedy to nastąpi" i myślę, że od razu po wybraniu ktoś z zarządu zacznie pracę, w której będzie spędzał 20 godzin, następna osoba założy rodzinę, a kolejna wyjedzie na stypendium do jakiegoś odległego kraju. Po prostu wiem, że w ciągu trzech lat wiele może się zmienić.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Ami




Dołączył: 27 Lut 2007
Posty: 198 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: UZ

PostWysłany: Śro 15:39, 16 Sty 2008 Powrót do góry

Powinnismy chyba ustalic jakis termin koncowy dla tej dyskusji tak, zeby mozna bylo przygotowac propozycje i rozpowszechnic ja w oddzialach i zaczac lobbowanie za jej poparciem.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Tomek K




Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 79 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: KN WAS

PostWysłany: Śro 16:18, 16 Sty 2008 Powrót do góry

To jest bardzo ważny wniosek. Równie ważne, jak propozycja statutu, jest przekonanie członków PTS-u do niej. A do tego, moim zdaniem, nie wystarczy ani jedno koło, ani jeden szef oddziału regionalnego. Krótko mówiąc szansę mamy tylko wszyscy razem.

Zanim zaczniemy przekonywać kogokolwiek doprecyzowania wymaga kwestia regulaminu wewnętrznego Sekcji. A w nim sposób wyboru zarządu. Poza tym nie jestem pewnie, czy wszyscy się we wszystkich kwestiach zgadzają (np. nazwy sekcji).


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)